Přejít na obsah

NERV: Chroničtí pacienti by byli osvobozeni od poplatků u lékaře

zpět
20.7.2011
lékařka, ordinace, praktik
zvětšitlékařka, ordinace, praktikZdroj: www.affinityhealth.org

lékařka, ordinace, praktik | Zdroj: www.affinityhealth.org

 

Chroničtí pacienti by podle doporučení odborné skupiny Národní ekonomické rady vlády (NERV) pro zdravotnictví neměli platit regulační poplatky u lékaře, když vstoupí do zvláštního programu a zavážou se ho plnit. Za dodržování léčby by měli být bonifikováni.

Ostatní pacienti by naopak měli platit víc, když půjdou ke specialistovi bez doporučení praktika. Pacienti by u lékaře podepisovali, jakou léčbu jim poskytl, radí NERV.

Návrhy zazněly na semináři, na kterém pracovní skupina představila svá doporučení pro české zdravotnictví. „Nemá smysl zatěžovat chronicky nemocného, který čerpá hodně péče,“ potvrdil doporučení ekonomických expertů ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Premiér Petr Nečas (ODS) dnes na semináři upozornil, že zvyšování spoluúčasti je nevyhnutelné. „Jakákoli spoluúčast ale nesmí vytvořit bariéru,“ zdůraznil. Z návrhu expertů označil za neotřelý ten, že by byli zveřejňováni lékaři, kteří pobírají benefity od farmaceutických firem.

Heger k podepisování poskytnuté péče, jak to navrhují experti, uvedl, že pacient by se stal první instancí v kontrole výkaznictví lékaře. Aktuálně to nevidí jako možné, vyúčtování kvůli složitosti se dělá dodatečně. U praktiků se vyúčtování návštěvy nedělá, účtují se jen léky. „My bychom ale rozhodně chtěli zavést větší podíl pacientů při kontrole vyúčtování. Povinnost zpřístupnit účty pacientům budou mít pojišťovny,“ řekl Heger.

Experti počítají s tím, že pacienti, a to nejen chroničtí, by platili v nemocnici jenom 30 dnů. Dosud ochrana při placení regulačních poplatků v nemocnici není. Odborníci odmítli myšlenku, že by pacienti byli sankcionováni za nedodržení léčebného režimu, řekl šéf odborné skupiny NERVu Miroslav Zámečník.

K možnému limitu plateb v nemocnici Heger uvedl, že zatím se nic nemění. „Tato věc bude diskutována, až bude koncipován zákon o dlouhodobé péči,“ řekl. Ostatní poplatky mají roční limit, nižší 2500 korun pro děti a seniory, pro ostatní 5000 korun. Případné další nové platby chce Heger zavádět vždy jen se sociální ochranou.

Experti nedoporučili zavádět zvláštní povinné pojištění na dlouhodobou péči, naopak radí vytvořit speciální fond, ze kterého by se platila prevence - nehradily by ji už jednotlivé zdravotní pojišťovny. Fond by platil screeningy, tedy včasné vyhledávání chorob, ne už třeba cyklistické helmy pro děti, jak to dřív některé pojišťovny dělaly.

Skupina NERV podpořila jednotnou právní úpravu pro všechny zdravotní pojišťovny, ministerstvo zdravotnictví už ji chystá. V navržených opatřeních jsou i změny přerozdělení pojistného mezi pojišťovnami, posílení konkurence mezi nimi, změny v síti nemocničních lůžek, či elektronický přehled péče pro pacienty.

Heger ocenil, že experti potvrdili řadu jeho reformních záměrů, například seznamy léků vysoutěžených v elektronických aukcích. Uvítal i to, že experti podporují platby nemocnicím za diagnózu DRG místo rozpočtů a změny v přerozdělení pojistného mezi pojišťovnami.

Problémy očekává spíše v reakci pacientů a lékařů, protože budou nuceni změnit chování. Legislativní problém by podle Hegera mohl být s elektronickým zdravotnictvím, naráží na ochranu dat pacientů.

Experti také chtějí, aby se zveřejňovaly smlouvy mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními, jinak prý budou neplatné. Když pojišťovna bude muset obhájit účelnost smlouvy, zabrání se zbytečným výdajům.

Návrhy expertů ocenila exministryně zdravotnictví a nynější ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková. Jako zcela zásadní vidí, že diskuse o zdravotnictví v NERV byla odpolitizovaná a že experti nastínili dlouhodobé směřování. „Je jasné, že diskuse o podobě jednotlivých opatření je před námi, obávám se, že to bude už problematické, a je to fáze, do které už politika bude zasahovat,“ poznamenala.

Šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček ocenil, že experti chtějí posílit zodpovědnost i pravomoci pojišťoven. Řekl, že 20 procent lidí spotřebovává 80 procent nákladů. „My nechceme omezovat péči o chronicky nemocné, ale donutit poskytnutím bonusu 80 procent zdravých, kteří péči nečerpají, aby chodili na preventivní prohlídky. Pojišťovny tím ušetří,“ řekl.


Komentovat článek: NERV: Chroničtí pacienti by byli osvobozeni od…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné