Přejít na obsah

NERV vydala doporučení pro zdravotnictví

zpět
20.7.2011
stetoskop
zvětšitstetoskopZdroj: www.nestor-hotels.de

stetoskop | Zdroj: www.nestor-hotels.de

 

Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhla sadu opatření, která by měla do budoucna zajistit dobré a udržitelné financování našeho zdravotnictví. Některá z doporučení korespondují s dosavadními reformními snahami ministerstva, další kroky budou vyžadovat více času.

Podle NERV se naše zdravotnictví v uplynulých 20 letech výrazně zlepšilo a v mezinárodním srovnání, včetně indexu Světového ekonomického fóra 2011, dosáhlo solidních výsledků za poměrně příznivých nákladových podmínek.

Pracovní skupina NERV pro zdravotnictví ve své zprávě o strategii mezinárodní konkurenceschopnosti ČR upozorňuje na možné problémy zdravotnictví, ke kterým by v budoucnu mohlo dojít vzhledem k demografickému vývoji, jež je, dle dostupných ekonometrických studií, hlavním vysvětlujícím faktorem budoucího růstu nákladů.

NERV uvádí i další faktory, které přispívají k neudržitelnosti financování zdravotnictví, bez toho aniž by systém zdravotnictví prošel hlubšími změnami. Jedná se především o faktory související s medicínským pokrokem – vstupem nových moderních a často velmi nákladných technologií, farmaceutických preparátů a nových léčebných postupů.

Nelze zapomínat ani na rostoucí nároky pacientů a snahou o postupné vyrovnání se západoevropským zemím v oblasti pracovních podmínek a finančního ohodnocení zdravotníků.

Cesta k udržitelnému financování podle NERV

NERV identifikovala a navrhla opatření pro oblasti, které jsou podle jejích závěrů problematické, dlouhodobě neřešené a činí systém zdravotnictví neefektivním a finančně neudržitelným.

Dlouhodobé problémy českého zdravotnictví podle NERV spočívají v nízkém využití informačních technologií; nevhodných úhradových mechanismech, nemotivujících poskytovatele péče na výsledku léčby a její hospodárnosti; nedostatku konkurence mezi zdravotními pojišťovnami orientované na hospodárný nákup zdravotní péče pro pojištěnce a slabé definici rozsahu hrazené péče a odpovědnosti občanů za vlastní zdraví a respektování léčebného procesu.

Deset hlavních opatření

Pro uvedené problematické oblasti navrhla rada následujících 10 základních opatření. Některá z nich jsou již zakomponována do současně schvalovaných reforem ministra zdravotnictví Leoše Hegera, další budou vyžadovat více času, přesahující délku jednoho volebního období.

- Lékové seznamy a elektronické aukce - seznamy léků vysoutěžených v elektronických aukcích při srovnatelné kvalitě za nejnižší ceny pro zdravotní pojišťovnu.

- Elektronická preskripce - předpisování léků na elektronické recepty. Pacient by šel do lékárny jen s kódem, kde by mu lékárník lék vydal. Recepty v centrálním úložišti, kde se dá zkontrolovat, zda se účinky léků nekříží.

- Kategorizace zdravotnických prostředků - v elektronických aukcích vysoutěžené prostředky při srovnatelné kvalitě za nejnižší ceny pro zdravotní pojišťovnu.

- Hodnocení přínosu přípravků/prostředků podle přínosu k nákladům - úhradu ze zdravotního pojištění by měly léky a prostředky přínosné pro pacienta, tedy podle let relativně kvalitního života pro něj.

- Prospektivní úhrady DRG u akutní lůžkové péče - platby nemocnicím místo rozpočtu podle diagnózy. Peníze by šly za pacientem, efektivněji léčící nemocnice by vydělaly.

- e-Health - elektronické zdravotnictví, elektronické recepty i dokumentace, předávání zpráv mezi lékaři, přehledy vykázané péče.

- Další vrstvy přerozdělení - další zpřesnění v rozdělování vybraného pojistného mezi pojišťovnami, například podle rizikovosti pojištěnců.

- Alternativní zdravotní plány - pojišťovny by například nabízely levnější pojistku, když pacient dobrovolně omezí svobodnou volbu lékaře a bude chodit tam, kam ho pojišťovna pošle. Za účast na prevenci by byl bonus.

- Měkký gatekeeping - pro chronické pacienty, kteří se zavážou dodržovat léčebný režim a dají souhlas s poskytováním svých zdravotních výsledků, může být úleva od poplatků. Vyšší poplatek bude, když pacient půjde ke specialistovi bez doporučení praktika.

- Sjednocení právního základu pro fungování zdravotních pojišťoven a zvýšení odpovědnosti členů statutárních orgánů - jeden zákon pro všechny zdravotní pojišťovny. Management by ručil svým majetkem. Konkurence pojišťoven ve prospěch pacienta. Pro kontrolu zveřejňování smluv pojišťoven se zdravotnickými zařízeními.


Komentovat článek: NERV vydala doporučení pro zdravotnictví

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku NERV vydala doporučení pro zdravotnictví

Komentáře

dalších 7 komentářů
U A  | 21. 07. 2011 08:28

Kdyby lékaři ničili stav svých pacientů takovým tempem, jako ekonomové naše hospodářství, byly by ulice posety mrtvolami, které by pro nedostatek prostředků nikdo neuklidil.

98 Tak ty doporučení NERVu vidím jako  | 21. 07. 2011 07:21

náborářskou akci pro všechny elektronické firmičky a loupežníčky, jako je například IZIP. Soudruzi s NERVU, (musíme je omluvit, nejsou lékaři ale jen ekonomové), vidí spásu zdravotnictví v jeho elektronizaci. To už dělal Lenin. Elektrifikoval zaostalé Rusko a stejně je Rusko v prdeli. Náprava zdravotnictví je v zavedení přirozených procesů například prostřednictvím pokladenského systému. Ale v takovém systému se blbě krade a tak se nebude podporovat. Místo toho jen samé nové serepetičky.

iso Ale toto je podstatné:  | 20. 07. 2011 22:27

Že čínský lékař odkáže dospět k téže diagnóze jako lékař alopatický i bez drahého provozu drahých přístrojů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné