Nespokojení lékaři byli u prezidenta

Prezident Václav Klaus v úterý přijal zástupce krizového štábu lékařů, lékárníků a nemocnic. Shodli se na tom, že zdravotnictví chybí koncepce a investuje se do něj příliš mnoho peněz, ale ne tím nejlepším způsobem. Hlavním tématem schůzky byl však zákon o neziskových nemocnicích…

PRAHA – který má prezident do konce týdne přijmout nebo vetovat.

„Pan prezident je velmi dobře informován o zdravotnictví, měl doplňující dotazy, chápe naše obavy a snad jsme přispěli k jeho správnému rozhodnutí,“ řekl po schůzce Jan Jelínek, mluvčí sdružení praktických lékařů. Krizový štáb usiluje o to, aby Klaus nepodepsal zákon o neziskových nemocnicích, protože podle nich by mohl některé nemocnice zlikvidovat.

Rath: Neziskové nemocnice jsou hlavní

S tím ale nesouhlasí ministr zdravotnictví David Rath a stejně tak je proti tomu, že by zdravotnictví nemělo koncepci. „Koncepce zdravotnictví je. Pan prezident si pravděpodobně toho nevšiml, čemuž se ani nedivím,“ řekl Právu Rath v reakci na závěry schůzky u Klause. „Základem koncepce je právě síť neziskových nemocnic. Nemusí ale vyhovovat pravicovým představám Václava Klause a nespokojených zdravotníků. Je zvláštní, že se zdravotnictvím zabývá politika i na této úrovni. “

Zákon prošel parlamentem a prezident by ho měl buď podepsat, nebo vetovat. Pokud ho vetuje, sněmovna by se jím zabývala na mimořádné schůzi, která má být v týdnu od 22. května. Na stejnou dobu vyhlásil krizový štáb týden zdravotnického neklidu, který má vyvrcholit 26. května demonstrací proti Rathovi. Spor o neziskové nemocnice tedy ještě není ukončen.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

„Je opravdu s podivem, že proti zákonu o neziskových organizacích protestují i tyto skupiny lékařů, tedy praktičtí lékaři, stomatologové a lékárníci, kterých se tento zákon vůbec netýká,“ pokračoval Rath.

„Byl bych rád, kdyby si prezident Klaus vyslechl také zaměstnance nemocnic, kterých se naopak tento zákon týká. Pokud bude chtít prezident znát stanovisko ministerstva zdravotnictví k zákonu, tak mu je dodám,“ řekl Rath při svém úterním setkání s lékaři z Chebska a Sokolovska v Hornickém domě v Sokolově.

Nespokojeným zdravotníkům vadí, že ministr zdravotnictví nedává návrhy zákonů a vyhlášek k diskusi zdravotnické veřejnosti. Prezidentův tajemník Ladislav Jakl novinářům řekl, že „pan prezident eskalující situaci ve zdravotnictví sleduje dlouhodobě a není mu jedno, že zdravotnictví je neklidné, nestabilizované“.

LOK také ke Klausovi

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel Právu sdělil, že i on požádal o přijetí u prezidenta Klause, aby mu v rámci „objektivních informací“ tlumočil názor většiny nemocničních zaměstnanců, kteří neziskové nemocnice podporují.

Podle informací z tiskového oddělení Hradu přijme prezident delegaci LOK dnes odpoledne. Podle Ratha peněz do zdravotnictví by se mělo investovat ještě víc. Souhlasí ale s prezidentem Klausem, že ne všechny ještě končí tam, kde by končit měly. „Klasickým tunelováním zdravotnictví je projekt IZIP, v němž se angažovali Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch, dnes europoslanci za ODS. VZP na něj vydala 300 miliónů korun. Proto jsem zavedl nucenou správu nad VZP, sankční a bonusový řád pro zdravotnická zařízení. Mají jasný cíl – zvýšit finanční kontrolu nad zdravotnictvím,“ uzavřel Rath.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

dr. Pavel Kudrna

Nechápu, jak může lékárník, stomatolog a PL protestovat proti zákonu o neziskových nemocnic. To je úplně absurdní. Začínám věřit tomu, že je to na politickou objednávku. Jsem zaměstnanec nemocnice a.s. a plně souhlasím se zákonem o neziskových nemocnicích. Pravděpodobně půjdu za panem prezidentem a začnu mu vysvětlovat, jak to vlastně funguje v lékárnách, u zubaře a v ordinacích PL. S pozdravem.

Lubomír Bláha

PRAHA – Prezident Václav Klaus v úterý přijal zástupce krizového štábu lékařů, lékárníků a nemocnic. Shodli se na tom, že zdravotnictví chybí koncepce a investuje se do něj příliš mnoho peněz, ale ne tím nejlepším způsobem……

Tak nevím zda čtu dobře či zda účastníci schůzky měli temnou mysl. Že se investuje ne nejlepším způsobem a zdaleka jen ne ve zdravotnictví, s tím lze jistě souhlasit. Ale že se investuje do zdravotnictví příliš mnoho peněz…..hm, nevím, opravdu, ale opravdu nevím……..

dpi

Zubaři a lékarníci budou rozhodovat o nemocnicích a shodnou se s prezidentem na přílišných výdajích na zdravotnictví?? Velmi důležitý článek – je vidět kam nás chce Klaus s tou svou ODS dovést.

AntiODSák

Až Václav vyrazí mezi svou „oblíbenou“ ulici,tak zjistí,že tam,kde převedli kraje nemocnice na a.s. jsou lidé akorát nasrá.i.Potom se z toho svým typickým způsobem nějak vymotá.
Nespokojení lékaři byli u prezidenta
Ohodnoťte tento článek!