Přejít na obsah

Nespokojení lékaři vedení svého sdružení nesvrhli

zpět
23.4.2007

Na konferenci v Praze většina účastníků vyslovila představitelům Sdružení praktických lékařů důvěru. Nespokojení praktici vyzývali vedení k odchodu hlavně za to, jaké jim dohodlo úhrady za péči se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Podle nich jsou nízké...

Nespokojeným praktickým lékařům se nepodařilo svrhnout vedení své organizace, která sdružuje 4000 praktiků z celé ČR. Na konferenci v Praze většina účastníků vyslovila představitelům Sdružení praktických lékařů (SPL) důvěru. Nespokojení praktici vyzývali vedení k odchodu hlavně za to, jaké jim dohodlo úhrady za péči se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Podle nich jsou nízké. Kvůli tomu letos už dvakrát zavřeli na den své ordinace.

Za odstoupení vedení podle mluvčího Jana Jelínka hlasovalo 23 členů, proti bylo 109 a 22 se zdrželo. Mezi nimi bylo všech 19 členů vedení, tedy výboru sdružení, podotkl Jelínek. „Vedení samozřejmě neodstupuje. Má velice, velice silnou podporu,“ uvedl.

Dodal, že nespokojené lékaře nikdo nebude ze sdružení vylučovat či je nutit k tomu, aby z něj sami vystoupili. Podle něj by ale měli přehodnotit své jednání. „Zcela respektujeme jiný názor a jeho publikování. Nemůžeme ale tolerovat, aby funkcionář sdružení nerespektoval demokraticky dosažené rozhodnutí a jménem sdružení prosazoval jiný názor,“ dodal Jelínek.

Nejhlasitěji proti výši úhrad a proti vedení vystupovalo zlínské sdružení. Jeho předseda Lubomír Nečas výsledek hlasování za neúspěch nepovažuje. „Většina příspěvků, které zazněly před hlasováním o důvěře, byla kritická. Lékaři se vyslovovali k tomu, že vedení skutečně neplní svou funkci,“ řekl ČTK Nečas. Dodal, že nedůvěru vyslovil za 250 lékařů ze Zlínska, kteří ho hlasováním pověřili. Výsledek podle něj zřejmě ovlivnilo složení delegátů i to, že hlasování nebylo tajné.

Nejen nespokojení lékaři, ale i vedení sdružení svorně poukazují na to, že do primární péče plyne málo peněz. I když náklady rostou, podíl výdajů klesá. Jelínek uvedl, že ve vyspělých zemích do péče praktiků plyne zhruba deset procent peněz, v ČR necelých pět procent.

Zlínské sdružení stálo na počátku letošních protestů praktiků kvůli výši úhrad za péči. K němu se přidali doktoři v celé ČR. V polovině února a koncem března mnozí na den zavřeli své ordinace. Žádali za každého registrovaného pacienta 50 korun měsíčně. VZP jim dává 36 korun. Od tohoto požadavku pak upustili. Nyní chtějí zvýšení částky za výkony, které se hodnotí body. Místo 0,92 koruny za bod by rádi získali 0,97 koruny. Jednají s VZP. Podle Nečase by rozhodnutí mohlo padnout zhruba do dvou týdnů.

V Česku působí 5000 praktických lékařů. Čtyři pětiny z nich jsou členy sdružení.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Nespokojení lékaři vedení svého sdružení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nespokojení lékaři vedení svého sdružení…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Pigor MDPHD Vylučovat?  | 23. 04. 2007 19:43

Nikdo nebude vyloučen, dokud bude platit horentní členské příspěvky za nic.

Alena Svobodová Pane doktore Jelínku,  | 23. 04. 2007 17:20

jste šéf mediální komise, přesto máte ve svém článku trochu nešťastné formulace.Např. Co si mám myslet o konstatování, že "nespkojené lékaře nebude nikdo ze sdružení vylučovat"... Příměr: jsem velmi toleratní lékařkou, když nevyřadím z registru pacienty, kterým nezabere ani druhé antibiotikum ?

Petr Bouzek Všechno je vždycky trochu jinak, i ta Jelínkova masivní podpora současnému výboru SPL. Jak už to ta  | 23. 04. 2007 13:48

...asi takto. Za neskutečně krátkou dobu své existence dokázalo sdružení praktik.cz, že současné vedení přijalo mnoho z jejich argumentů se snahou je řešit. Na konferenci bylo mnoho dobře vybraných lékařů, předem připravených zachránit hrdinské vedení, které toho přece tolik a tolik udělalo před zvlčilou soldateskou Kubkových žoldnéřů, kteří se snaží zničit SPL, aby bylo posléze pohlceno ČLK. Neboť takto výbor SPL sdružení praktik.cz prezentuje ostatním lékařům a takto je zastrašuje. Takže už apriori předem připravení kandidáti nechtěli slyšet nikoho jiného, něco jiného a eventuelně svůj názor změnit. Klasické představení technologie moci. Ale s tím se počítalo, protože to ani jinak nemohlo být. Před konferencí a na ní byly nekolikráte porušeny stanovy a já osobně proti tomu v nejbližší době podám protest. Cílem sdružení praktik.cz není svrhnout výbor SPL, to je demagogická interpretace potrefených. Cílem sdružení praktik.cz je zintenzivnění úsilí SPL o zlepšení postavení praktického lékaře ve společnosti a větší kontrola činnosti vedení SPL. Návrh k vyjádření důvěry výboru padnul proto, že po celostátních protestních akcích proti něčemu, co vedení podepsalo, bylo plně legitimní zjistit, jestli má důvěru. Dodnes se neví, jestli ji má. Mnoho lékařů se nevyjádřilo a kamarádi podpořili své kamarády. A o tom to je...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné