Nespokojení lékaři vedení svého sdružení nesvrhli

Titulní obrázek

Na konferenci v Praze většina účastníků vyslovila představitelům Sdružení praktických lékařů důvěru. Nespokojení praktici vyzývali vedení k odchodu hlavně za to, jaké jim dohodlo úhrady za péči se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Podle nich jsou nízké…

Nespokojeným praktickým lékařům se nepodařilo svrhnout vedení své organizace, která sdružuje 4000 praktiků z celé ČR. Na konferenci v Praze většina účastníků vyslovila představitelům Sdružení praktických lékařů (SPL) důvěru. Nespokojení praktici vyzývali vedení k odchodu hlavně za to, jaké jim dohodlo úhrady za péči se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Podle nich jsou nízké. Kvůli tomu letos už dvakrát zavřeli na den své ordinace.

Za odstoupení vedení podle mluvčího Jana Jelínka hlasovalo 23 členů, proti bylo 109 a 22 se zdrželo. Mezi nimi bylo všech 19 členů vedení, tedy výboru sdružení, podotkl Jelínek. „Vedení samozřejmě neodstupuje. Má velice, velice silnou podporu,“ uvedl.

Dodal, že nespokojené lékaře nikdo nebude ze sdružení vylučovat či je nutit k tomu, aby z něj sami vystoupili. Podle něj by ale měli přehodnotit své jednání. „Zcela respektujeme jiný názor a jeho publikování. Nemůžeme ale tolerovat, aby funkcionář sdružení nerespektoval demokraticky dosažené rozhodnutí a jménem sdružení prosazoval jiný názor,“ dodal Jelínek.

Nejhlasitěji proti výši úhrad a proti vedení vystupovalo zlínské sdružení. Jeho předseda Lubomír Nečas výsledek hlasování za neúspěch nepovažuje. „Většina příspěvků, které zazněly před hlasováním o důvěře, byla kritická. Lékaři se vyslovovali k tomu, že vedení skutečně neplní svou funkci,“ řekl ČTK Nečas. Dodal, že nedůvěru vyslovil za 250 lékařů ze Zlínska, kteří ho hlasováním pověřili. Výsledek podle něj zřejmě ovlivnilo složení delegátů i to, že hlasování nebylo tajné.

Nejen nespokojení lékaři, ale i vedení sdružení svorně poukazují na to, že do primární péče plyne málo peněz. I když náklady rostou, podíl výdajů klesá. Jelínek uvedl, že ve vyspělých zemích do péče praktiků plyne zhruba deset procent peněz, v ČR necelých pět procent.

Zlínské sdružení stálo na počátku letošních protestů praktiků kvůli výši úhrad za péči. K němu se přidali doktoři v celé ČR. V polovině února a koncem března mnozí na den zavřeli své ordinace. Žádali za každého registrovaného pacienta 50 korun měsíčně. VZP jim dává 36 korun. Od tohoto požadavku pak upustili. Nyní chtějí zvýšení částky za výkony, které se hodnotí body. Místo 0,92 koruny za bod by rádi získali 0,97 koruny. Jednají s VZP. Podle Nečase by rozhodnutí mohlo padnout zhruba do dvou týdnů.

V Česku působí 5000 praktických lékařů. Čtyři pětiny z nich jsou členy sdružení.

ČTK

Nespokojení lékaři vedení svého sdružení nesvrhli
Ohodnoťte tento článek!