Přejít na obsah

Nespokojení pacienti si budou moct stěžovat u rozhodčího soudu

zpět
3.4.2009

Pilotní projekt zdravotnických rozhodčích soudců podporovaný ministerstvem zdravotnictví připravuje sdružení České zdravotnické fórum s Hospodářskou komorou ČR. Rozhodčí soudci pomohou vyřešit spor mezi pacientem a zdravotní pojišťovnou...

Pacienti nespokojení s lékařskou péčí budou mít zřejmě brzy možnost využít služeb speciálního rozhodčího soudu pro zdravotnictví. Pilotní projekt zdravotnických rozhodčích soudců podporovaný ministerstvem zdravotnictví připravuje sdružení České zdravotnické fórum s Hospodářskou komorou ČR. Rozhodčí soudci pomohou vyřešit spor mezi pacientem jako pojištěncem a zdravotní pojišťovnou, řekl novinářům Ondřej Dostál z fóra.

Již dnes si sice může pacient pojišťovně stěžovat, že nedostal péči, na níž má nárok, jenže stížnost prý často končí neutrální odpovědí pojišťovny bez výsledku. Nespokojený pacient má pak možnost dovést spor k soudu, běžná soudní řízení se ale mohou táhnout i léta. Za soudní řízení navíc lidé zaplatí hodně peněz. Rozhodčí řízení by měla naopak fungovat rychleji a levněji. Žalující strana, tedy nespokojený pacient, by zaplatil zhruba 800 korun. Přesné sumy ale zatím jasné nejsou.

Dostál zdůraznil, že se nejedná o novinku na zelené louce. Podobné projekty fungují v zahraničí. V České republice by se navíc využil současný systém rozhodčích soudů pro spotřebitelské spory. Rozhodčí soud existuje při Hospodářské komoře a na jejím financování se podílí ministerstvo průmyslu a obchodu.

Nárok pojištěnce je prý v zákoně celkem vágně definovaný. Pacient často neví, na co má a nárok a na co ne. Například v některých případech vážných nemocí, které nelze léčit v Česku, má český pacient právo nechat si zaplatit léčbu například v Německu.

Pojišťovna sice pacientovi sdělí, že na to nárok nemá, ten se ale může s pojišťovnou soudit, protože se domnívá, že na to naopak nárok má. Rozhodčí soud by měl být právě tím tělesem, který pomůže umířit obě strany bez složitých a zdlouhavých soudních pří.

Náměstek ministryně zdravotnictví Martin Plíšek novinářům řekl, že do měsíce by na ministerstvu mohla vzniknout pracovní skupina pro projekt rozhodčího soudu. Ministerstvo by chtělo dosáhnout toho, aby měly pojišťovny ze zákona povinnost účastnit se rozhodčího řízení. Pro pacienta a pojištěnce by bylo líčení dobrovolné.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Nespokojení pacienti si budou moct stěžovat u…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nespokojení pacienti si budou moct stěžovat u…

Komentáře

dalších 20 komentářů
Anopheles Re:Soudy  | 7. 04. 2009 07:48

To mne zajímá ! Jak si může lékař tzv. zkalkulovat svou práci ? Výkon provede, vykáže a očekává zaplacení dle Seznamu výkonu. To je jednou dané. Všichni víme, že obecně je Seznam výkonů podvod a hodnoty bodů za výkony jsou několikanásobně podhodnocené. to byste musel napadnout celý Seznam a žalovat MZd za to, co vytvořili. Protože tady je příčina okrádání lékařů. Proč jste podával žalobu vy ? Kromě toho, nikde není napsáno, že pakliže jednou soud rozhodne ve váš prospěch, bude příště rozhodovat stejně i v jiných případech. Neexistuje systém precedentu.

Baalamut Formulace  | 6. 04. 2009 10:35

to máte pravdu, poslední věta je blábol. Jistě že jsem myslel, že vztah pojištěnec - pojišťovna jeoptimální řešení. ještě drobnost - já vím, že je to řes soudy na dlouho, ale je třeba se touto cestou vydat, jinak si můžeme jenom poplkávat v hospodě a nikdo nás nebude brát vážně. Podobně je to s §Fišerové. Zatím jsme nebyli schopni dát dohromady aepoň návrh na jeho zrušení ( natož zrušení pak prosadit ).

MUDr Jiří Kilian Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Soudy  | 5. 04. 2009 15:44

no, to asi i tak může mírně hrozit, nicméně pak ZP musí ZZ prokázat, že byla porušena smlouva. Navíc bude se jednat zejména o dostupnost té které péče, takže spíše o to, aby ZP něco nového (ať již novou péči nebo péči prostorově a časově dostupnější). Pořád to vidím jako naši potenciální výhodu. Si představte - pacient se nemá kde zaregistrovat nebo má více km do místa dosavadní dostupné péče než je dáno standardy, soud nařídí ZP zajistit péči a jak ona to bude dělat. Já mám delší dobu za to, že se státní mašinerií, která se dávno stala pro nás (ve msyslu profesním)byrokratrickou diktaturou, je nutno jednat na dvou frontách : jednak přímo o věcech, jednak nepřímo přísným dodržováním pravidel - ta jsou ve stavu, ve kterém začít je dodržovat všechna, zastaví se systém zdravotnictví za deset minut samo od sebe.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné