Nespokojení pacienti si budou moct stěžovat u rozhodčího soudu

Titulní obrázek

Pilotní projekt zdravotnických rozhodčích soudců podporovaný ministerstvem zdravotnictví připravuje sdružení České zdravotnické fórum s Hospodářskou komorou ČR. Rozhodčí soudci pomohou vyřešit spor mezi pacientem a zdravotní pojišťovnou…

Pacienti nespokojení s lékařskou péčí budou mít zřejmě brzy možnost využít služeb speciálního rozhodčího soudu pro zdravotnictví. Pilotní projekt zdravotnických rozhodčích soudců podporovaný ministerstvem zdravotnictví připravuje sdružení České zdravotnické fórum s Hospodářskou komorou ČR. Rozhodčí soudci pomohou vyřešit spor mezi pacientem jako pojištěncem a zdravotní pojišťovnou, řekl novinářům Ondřej Dostál z fóra.

Již dnes si sice může pacient pojišťovně stěžovat, že nedostal péči, na níž má nárok, jenže stížnost prý často končí neutrální odpovědí pojišťovny bez výsledku. Nespokojený pacient má pak možnost dovést spor k soudu, běžná soudní řízení se ale mohou táhnout i léta. Za soudní řízení navíc lidé zaplatí hodně peněz. Rozhodčí řízení by měla naopak fungovat rychleji a levněji. Žalující strana, tedy nespokojený pacient, by zaplatil zhruba 800 korun. Přesné sumy ale zatím jasné nejsou.

Dostál zdůraznil, že se nejedná o novinku na zelené louce. Podobné projekty fungují v zahraničí. V České republice by se navíc využil současný systém rozhodčích soudů pro spotřebitelské spory. Rozhodčí soud existuje při Hospodářské komoře a na jejím financování se podílí ministerstvo průmyslu a obchodu.

Nárok pojištěnce je prý v zákoně celkem vágně definovaný. Pacient často neví, na co má a nárok a na co ne. Například v některých případech vážných nemocí, které nelze léčit v Česku, má český pacient právo nechat si zaplatit léčbu například v Německu.

Pojišťovna sice pacientovi sdělí, že na to nárok nemá, ten se ale může s pojišťovnou soudit, protože se domnívá, že na to naopak nárok má. Rozhodčí soud by měl být právě tím tělesem, který pomůže umířit obě strany bez složitých a zdlouhavých soudních pří.

Náměstek ministryně zdravotnictví Martin Plíšek novinářům řekl, že do měsíce by na ministerstvu mohla vzniknout pracovní skupina pro projekt rozhodčího soudu. Ministerstvo by chtělo dosáhnout toho, aby měly pojišťovny ze zákona povinnost účastnit se rozhodčího řízení. Pro pacienta a pojištěnce by bylo líčení dobrovolné.

ČTK

Nespokojení pacienti si budou moct stěžovat u rozhodčího soudu
Ohodnoťte tento článek!