Přejít na obsah

Nespokojenost lékařů roste, zahájili druhou vlnu výpovědí

zpět
7.1.2011
pero, podpis
zvětšitpero, podpisZdroj: wordpress.com

pero, podpis | Zdroj: wordpress.com

 

Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL) dnes ohlásil druhou fázi kampaně Děkujeme, odcházíme. Během ledna a února očekává, že se k akci připojí a výpověď podají další stovky nemocničních lékařů, řekl novinářům předseda LOK-SČL Martin Engel.

Podle Engela se přes 3800 nemocničních lékařů, kteří podali ke konci roku výpověď, zatím nedočkalo od ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) jediného konstruktivního návrhu řešení současné mimořádné situace.

Na místo toho prý jen představuje různé „krizové plány“, jejichž cílem je podle Engela zajistit lékařskou péči bez lékařů.

Heger ve středu oznámil, že větší počet lékařů hodlá odejít z 59 nemocnic. Kdyby všichni naplnili své hrozby, spadne počet lékařů na stav před deseti lety a akutní péče nebude ohrožena. V případě nutnosti se ministr dohodl na pomoci ambulantních specialistů.

Lékařům z nemocnic slibuje přidat v budoucnu z peněz, které hodlá ušetřit uvážlivým nákupem techniky. Podle vedení nemocnic někteří lékaři své výpovědi stáhli.

Rozhořčení lékařů a nespokojenost s vývojem situace potvrdil Pavel Vávra, který je jednou z tváří kampaně. Podle něj se lékaři v řadě nemocnic místo snahy o nalezení řešení setkali pouze s nátlakem, zastrašováním a uplácením.

Proto zvažují, že kromě pracovní smlouvy vypovědí i dohody o pracovní činnosti. Na základě těchto dohod mohou sloužit přesčasové hodiny. Tyto dohody mají výpovědní lhůtu dva týdny. Zaměstnavatelé tak ztratí možnost, jak donutit lékaře k práci přesčas. „Reálně tak hrozí, že péče v nemocnicích, kde lékaři dohody vypoví, zkolabuje již na začátku února,“ upozornil Vávra.

S růstem počtu výpovědí a s tím, jak se blíží 1. březen, kdy vyprší lékařům výpovědní lhůta a přestanou chodit do práce, přestávají obyvatelé nemocniční lékaře podporovat. Aktuálně je podle internetového průzkumu SANEP podporuje jen třetina obyvatel, ačkoli na počátku jejich protestu před devíti měsíci to bylo 74 procent.

Odbory chtějí pro lékaře 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi. Teď mají lékaři v nemocnicích v průměru kolem 50.000 korun i se službami a přesčasy, chtějí zhruba 70.000 korun základního platu.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

4.1. Lékař: Místo Ústí zkusím Anglii Lékař: Místo Ústí zkusím Anglii
1 příspěvků
16.12. Odpočítávání Odpočítávání
7 příspěvků
13.12. Vyděrači Vyděrači
12 příspěvků
24.11. Lékaři nespokojeni, ale zatím neutíkají Lékaři nespokojeni, ale zatím neutíkají
1 příspěvků
15.11. Lékaři chtějí pryč Lékaři chtějí pryč
7 příspěvků

Komentovat článek: Nespokojenost lékařů roste, zahájili druhou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nespokojenost lékařů roste, zahájili druhou…

Komentáře

další 3 komentáře
OL Tvrdě ve věci !  | 10. 01. 2011 10:40

Je nutno jít cestou Spartakuse ! Buď vše , nebo nic! přeji, podporuji, věřím - že zkorupovaná Nečasová vláda a necitlivá, aroganntí potřebuje další nedůvěru a hřebíček do rakve, aby už konečně šla na hnojiště dějin i s tím čestným členem Klausem - ale pozor, kobyla bude kolem sebe intenzívně kopat , protože nejde jen o život ,ale hlavně o prachy!!!!! To potom nezná batra - viz Bartáka, modrého soudruha ODS a koukejte, udělali kozla zahradníkem dostal funci ve straně! OL

Hawkie se nesmí opakovat  | 7. 01. 2011 11:53

fajn, navíc ministerstvo začíná krkat úplně všechny- viz reakce dr. Jojka. A na závistivé ovčany s.ru. je taky otázkou, jak dlouho negativní názor veřejnosti potrvá, to včerejší povídání o tom, že 4 tis lékařů je v nemocnicíchj navíc, část lidí probudilo. Jsem AS a ten mejdan si nedám ujít, bo se koncem února nechám kuchnout, abych byl na jaře fit.

únor 48 se nesmí opakovat  | 7. 01. 2011 10:14

Podpora obyvatel,kteří se korupčním režimem nechají zmanipulovat a okrádat jak ovce,mě nezajímá-za tu se nenažeru a benzin u pumpy nenatankuju

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné