Přejít na obsah

Nestihne-li ministerstvo vyhlášku, budou všechny léky s doplatkem

zpět
17.12.2007

Od Nového roku se změní DPH u léků z pěti na devět procent. Pokud ministerstvo zdravotnictví neudělá rozhodné kroky a nevydá do konce prosince cenové rozhodnutí, může to znamenat, že všechny léky na recept budou od 1. ledna s doplatkem. Dnes je 300 lékových skupin a v každé z nich je vždy alespoň jeden lék plně hrazen pojišťovnou...

To by padlo.

„Jde o systém stanovení cen a úhrad léků od zdravotních pojišťoven. Ten je propojen i s DPH,“ řekla Právu doktorka Renata Horká, medicínská ředitelka největšího domácího výrobce léků společnosti Zentiva.

Znamenalo by to, že pokud ministerstvo nevydá cenové rozhodnutí, rozdíl, ona 4 procenta, by doplatil pacient. V praxi tedy všechny léky, které dosud byly bez doplatku pacienta, by tak nově byly zatíženy určitou platbou, která se rovná právě 4 procentům zvýšené DPH.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt v pátek ale Právu řekl, že ministerstvo zdravotnictví stihne do konce roku vydat cenové rozhodnutí, v němž upraví dosavadní obchodní přirážku lékáren.

„Upravíme ji tak, aby kompenzovala přímé výdaje občanů i výdaje z veřejného zdravotního pojištění, které jim vzniknou zejména díky zvýšení daně z přidané hodnoty z 5 na 9 procent. Úprava je navržena tak, aby všechny léky byly od Nového roku stejně drahé, nebo dokonce levnější než před zvýšeným DPH,“ řekl Cikrt. Odborníci ale tvrdí, že pokud by to chtělo ministerstvo udělat, musí v podstatě snížit marži lékáren o ona 4 procenta, která dělá rozdíl ve zvýšené DPH.

Tím by ale lékárníky připravilo o část zisku. Pravda je, že nikdo ještě návrh cenového rozhodnutí ministerstva zdravotnictví údajně neviděl, a tak podle některých odborníků jsou obavy z toho, že od Nového roku, pokud se toto cenové rozhodnutí nestihne, budou všechny léky s doplatkem.

Cikrt tvrdí, že ministerstvo cenové rozhodnutí do konce roku v každém případě vydá a vydělají na tom zejména lidé, kteří dosud brali drahé léky, na které museli připlácet.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Nestihne-li ministerstvo vyhlášku, budou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nestihne-li ministerstvo vyhlášku, budou…

Komentáře

další 3 komentáře
Jiri Wicherek Připravenost reformy  | 17. 12. 2007 12:16

Hmmm, soudim, ze svadeni se dopoustite spise Vy. Tedy, aby bylo jasno, minim tim svadeni odpovednosti:-))). V clanku totiz neni o rozhodovani MF ani slovo. Vyhradne se tam pise o vyhlasce MZd., ba i pan Cikrt se k te odpovednosti hlasi. Minila jste to snad tak, ze MF ucini rozhodnuti a MZd. pote, dle onoho rozhodnuti, vyda vyhlasku? A MF snad ono rozhodnuti dosud neucinilo? Bylo o to rozhodnuti ze strany MZd. pozadano? Atd., atp.... Mate-li blizsi informace o pozadi onoho rohodovani, nez panPergl, toz nas s nimi seznamte.

Havlíčková Re:Připravenost reformy  | 17. 12. 2007 11:54

Nesvádějte nepřipravenost na Ministerstvo zdravotnictví, do konce roku je stanovovaání cen na Ministerstvu financí.

Insider Připravenost reformy  | 17. 12. 2007 07:52

Cikrt i Julínek mají plnou hubu připravené reformy, ale skutek opět utek. Nejen, že by zdravotníci měli pracovat 6 dnů v týdnu, ale ještě přes vánoce a na silvestra dohánět zásadní skluzy vyhlášek a nařízení ministerstva.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné