Neúspěšní uchazeči o příbramskou polikliniku chtějí dražbu

nemocnice, chodba, handicap

Neúspěšní uchazeči o 1. příbramskou polikliniku, která sídlí v historické budově v centru města, chtějí zvrátit výsledky výběrového řízení. O prodeji má jednat zastupitelstvo v pondělí.

Podle firem bylo výběrové řízení „nestandardní a neprůhledné“, město by jeho výsledky mělo zrušit a prodat budovu v dražbě. Vítězná firma Triticum v obálce nabídla 20,5 milionu korun. Policie se zabývá dvěma trestními oznámeními na nestandardnost prodeje.

„Pro případ obavy o ušlý zisk z neuskutečněného prodeje dávám veřejný příslib, kterým se zavazuji zaplatit městu Příbram za budovy číslo popisné 102 a 103 částku minimálně o půl milionu vyšší, než je nabídka firmy Triticum,“ řekl Jindřich Vařeka z firmy Ravak.

Příslib podle něj platí pro případ vyhlášení nové soutěže do března 2012. Zastupitelstvo tak může podle Vařeky bez rizika „vycouvat ze záležitosti, která by navždy zůstala skvrnou na jeho pověsti a která je zatížena trestními oznámeními“.

Formálních i neformálních důvodů pro zrušení výsledků výběrového řízení je podle Vařeky dost. Podle jeho informací je Tritico v bankrotu, není tedy zárukou, že zachová poskytování zdravotní péče občanům.

Pro vypsání dražby se vyslovil i Tomáš Kouřim z firmy Rodiso, která také ve výběrovém řízení neuspěla.

Kvůli prodeji sepsali lékaři protestní petici, obávají se, že budou muset ordinace vyklidit, až skončí tříletá podmínka zachování účelu budovy. Další petici iniciovali občané. Pod oběma peticemi je k dnešku 5940 podpisů. Příbramská radnice chce za peníze z prodeje kliniky vybudovat novou mateřskou školu.

S prošetřením plánovaného prodeje policií souhlasí starosta města Josef Řihák (ČSSD). Podle něj v kauze je i další trestní oznámení, týká se prý toho, „co se v současné době děje v médiích a co se vylepuje po Příbrami“.

Do výběrového řízení na prodej polikliniky a sousední budovy, ve které je záchytná stanice a noclehárna pro bezdomovce, se přihlásily čtyři společnosti. Neúspěšní uchazeči napadli to, že jejich zástupci nebyli přizváni k otevírání obálek. Údajně se uskutečnilo za zavřenými dveřmi jen za přítomnosti právníka, který s městem spolupracuje.

Prodeji se vedle lékařů podivuje i příbramská opozice. Nechápe, proč se město budovy zbavuje, když podle dostupných údajů hospodaří dobře. Prý s ní záměr dopředu nikdo neprojednal. Řihák prodej polikliniky obhajuje. Vybírané nájemné podle něj nestačí ani na běžnou údržbu, objekty je navíc nutné zrekonstruovat.

V budově 1. polikliniky mají ordinace zubaři, dětská lékařka, gynekolog, endokrinolog a dále v ní sídlí laboratoř a prodejna zdravotnických potřeb.

Ohodnoťte tento článek!