Přejít na obsah

Neustoupíme už ani o píď, vzkazují odboráři

zpět
2.2.2011
lékaři
zvětšitlékařiZdroj: www.newmexicoorthopaedics.com

lékaři | Zdroj: www.newmexicoorthopaedics.com

 

Návrh dohody, kterou předložilo vedení lékařského odborového klubu ministerstvu, představuje ústupek a je spíše projevem smířlivosti. Po několikahodinovém jednání se ale za tuto verzi odboráři postavili, i když s výtkami, že klub postupně slevuje ze svých požadavků.

Na jedné straně je označována jako ultimativní, na druhé jako smířlivá. „Dohoda o úpravě poměrů ve zdravotnictví“, kterou předložilo v pondělí vedení Lékařského odborového klubu (LOK) ministerstvu, vrátila vyjednávání o stavu českého zdravotnictví na začátek.

Lékařští odboráři ze sedmdesáti nemocnic v Česku sice stávající verzi po několikahodinové diskusi podpořili, ale ne s přílišným nadšením. Chápou ji totiž jako smířlivé gesto vůči vládě, jako nepodkročitelné minimum, z kterého už nelze slevovat.

Ustupujeme ze svých požadavků

Mnozí odboráři na jednání prosazovali ještě tvrdší řešení, při vášnivé debatě vedení LOK vyčítali, že příliš slevilo ze svých požadavků. „Máme velký problém se domluvit,“ pronesl po zhruba čtyřhodinové debatě předseda Martina Engela.

„Takovou diskuzi jsem ještě nezažil, mám co dělat, abych ji zvládl moderovat. Názorové spektrum je hodně široké. Od návrhu těch nejradikálnějších postupů až po ty smířlivější,“ dodal Engel.

Nakonec sice k dohodě dospěli, i když ne ke spokojenosti všech zúčastněných. „Podpořili jsme k vyjednávání stávající dohodu jako nepodkročitelné minimum. Z toho už nikdo z nás nemůže slevit ani písmenko, ani píď,“ řekla po jednání místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová.

Teď je podle lékařských odborů řada na vládě a ministerstvu, aby se k navržené dohodě nějak postavily.

Jednání budou pokračovat zítra

Do zítřka, kdy budou pokračovat jednání mezi lékaři a ministerstvem, Heger přislíbil do nabídky zapracovat tři z bodů předložených odboráři. Ne však v takové formě, v jaké je obdržel, ale přepracované: například reformu zdravotnictví přislíbí pouze konzultovat.

Ministerstvo také upřesní, jakým způsobem by se peníze navíc mohly rozdělit podle platových tříd.

Dnes bude Heger o jednání s lékaři informovat vládu. Nečeká ale, že kabinet ustoupí. „Pozice zůstává stejná, nejvíce můžeme jednat o nějakém upřesňování formulací,“ podotkl Heger.

Ministra podpořil i šéf jeho strany Karel Schwarzenberg. Podle něj nabídl Heger lékařům maximum, další požadavky jsou mimo rozpočtové a politické možnosti. Schwarzenberg vyzval lékaře k odpovědnosti.


Komentovat článek: Neustoupíme už ani o píď, vzkazují odboráři

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Neustoupíme už ani o píď, vzkazují odboráři

Komentáře

dalších 52 komentářů
AS Jsme všem k smíchu  | 3. 02. 2011 13:02

A lékaři jsou placeni ze státního rozpočtu? Zajímavé zjištění.

Petr Jsme všem k smíchu  | 3. 02. 2011 09:08

Armáda je placená ze ZP? Zajímavé zjištění.

lékař Jsme všem k smíchu  | 3. 02. 2011 08:22

V dnešním radiožurnálu se dozvídáme, že armádá bude nakupovat jakési útočné pušky za 1 miliardu !!!!!!!!!!! V mediích ani slovo o tom, že by vojáci byli vyděrači , ať táhnou, zaplatí vzdělání a výcvik apod. V době tzv . " krize" je to výsměch. Je potřeba razantně trvat na změnách financování zdravotnictiví.Peněz je dost.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné