Přejít na obsah

Nevídané. Nemocnice je v černých číslech

zpět
18.3.2010
graf, růst
zvětšitgraf, růstZdroj: www.datajar.com.au

graf, růst | Zdroj: www.datajar.com.au

 

Břeclavská nemocnice už není bezednou dírou. Vyplývá to alespoň z nebývale optimistické zprávy o jejím loňském hospodaření. To po letech ztrát skončilo překvapivě kladným výsledkem. Vedení nemocnice přičítá ekonomický úspěch tomu, že se podařilo snížit náklady na provoz. Podle některých hlasů ovšem na úkor kvality.

„Kladné hospodaření je pěkná věc, ale zeptejte se, proč odešel primář plicního Kučera? Byl to jeden z posledních opravdových odborníků v břeclavském špitále. Teď už nezbyl žádný,“ posteskla si například pacientka, která chtěla z pochopitelných důvodů raději zůstat v anonymitě. Ředitelka nemocnice Janka Bambasová ovšem souvislost mezi hledáním úspor a odchodem známého odborníka odmítá. „Pan primář Kučera odešel z osobních důvodů, ne kvůli finanční situaci. Žádný takový problém jsme spolu nikdy neřešili,“ řekla.

A naopak argumentovala tím, že v průběhu roku 2009 došlo díky legislativním změnám několikrát k navýšení platů zaměstnanců. „Toto navýšení nebylo prostředky od zdravotních pojišťoven zcela pokryto. Došlo také k nárůstu nákladů na energie nebo služby. Přesto se podařilo nemocnici vytvořit zisk šest milionů sedmdesát čtyři tisíc korun,“ navázala mluvčí nemocnice Radomíra Schweitzerová. Podle ní se podařilo najít rezervy zejména v oblasti nakupování, úspor energií, účelného vynakládání peněz na obnovu přístrojového vybavení i v lékové politice. „Například v oblasti materiálové spotřeby jsme oproti roku 2008 uspořili 2,8 milionu korun. Průběžně se daří snižovat i výši závazků po splatnosti,“ uvedla mluvčí.

To břeclavský radní Zbyněk Humlíček, který poměry v nemocnici několikrát ostře kritizoval, žádné náznaky zlepšení nevidí. „Celou dobu mě oslovují lidé a ptají se, proč se kolem špitálu něco zásadního neděje. A lepší hospodaření? Nikdo nezveřejnil, kolik dostali jakých dotací. Neříkám, dílčí šetření mohlo nastat, teď je ale otázka na úkor čeho,“ zamýšlel se.

Že by za ziskem bylo šetření na operacích, je podle Bambasové nesmysl. „Opak je pravdou, operací přibylo. Lze dohledat, že v roce 2009 jsme výkony navýšili,“ konstatovala. Díky evropským penězům se navíc radiodiagnostické oddělení dočkalo plné digitalizace. Přibylo také několik moderních přístrojů, například na lymfodrenáže, křeslo pro kardiaky, myčka endoskopů a další. „Neobnovili jsme ale zdaleka všechny přístroje, které by bylo třeba. Musíme to dělat průběžně,“ přiznala ředitelka.

„Já jsem spokojený. Chtěli jsme, aby se úsporná opatření nedotkla poskytované péče, ale aby se každá koruna obrátila dvakrát v ruce, než se vydá. Ještě lepší výsledky očekávám, až se nám naplno rozběhne systém hromadného nákupu společných komodit,“ věří krajský radní Oldřich Ryšavý, který má na starosti právě zdravotnictví.

Bambasová ovšem pro letošní rok až takovou optimistkou není. „Bude to velmi těžké, aby se nám podařilo dosáhnout podobně dobré ekonomické výsledky,“ míní.


Klíčová slova

Autoři

Michal Šupálek, Nový život

Související články

4.1. Pohotovost je bez poplatku. Od ledna Pohotovost je bez poplatku. Od ledna
2 příspěvků

Komentovat článek: Nevídané. Nemocnice je v černých číslech

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nevídané. Nemocnice je v černých číslech

Komentáře

dalších 6 komentářů
Janek Koumavý  | 25. 03. 2010 08:33

Pokud odešel prim. Kučera ( měl někdy i racionální pohledy na věc), tak do t.č.vede plicní odd.? -absolvent ??? a jaká škála diagnostických a léčebných úkonů se tam nyní provádí ? Ředitelka hojně míst saturuje zahraničními sestrami a lékaři, asi kvůli láci. To není správný krok správným směrem.

?? !!  | 18. 03. 2010 14:42

zajímavější než černá čísla by byla čísla faktických lékařských úvazků na jednotlivých odděleních/a kolik z nich je absolventských/ vzhledem k počtu lůžek a vybavení,myslím,že to by byla seriozní informace pro pacienty a taky zdrav.pojišťovny,to by teprve byly objektivní informace o stavu nemocnice

břeclavák falešná sebechvála  | 18. 03. 2010 13:40

Většinou odešli ti, co jich nebylo škoda, až na vyjímky. Přírůstky naopak prospěly a hodně. A teď se opravdu ale skutečně nebavíme o penězích...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné