Nevstoupíš dvakrát do jedné nemocnice?

Titulní obrázek

Bude – li to nutné, jsem připraven vrchlabské nemocnici zase pomoci, říká v rozhovoru pro Deník její bývalý dlouholetý šéf a někdejší náměstek sociálnědemokratického ministra zdravotnictví Vladimír Dryml (55)…

S exředitelem vrchlabského špitálu Vladimírem Drymlem o případném návratu

Sledujete jakožto bývalý ředitel současné dění ve vrchlabské nemocnici?

Samozřejmě. Navíc jsem se teď vrátil do Vrchlabí, kandiduju za Vrchlabsko do krajského zastupitelstva. Ale i když jsem byl na ministerstvu, tak jsem stále sledoval dění v nemocnici. Se smíšenými pocity.

Co říkáte tomu, že po krátké době nedávno skončil další ředitel?

Víte, vést soukromou nemocnici, vést státní nebo polostátní je velký rozdíl. Já každému přeji, aby si to zkusil. Myslím si, že vést soukromou nemocnici je daleko těžší, protože tady nemáte tak široký tým spolupracovníků, tady nemůžete počítat s tím, že ztratíte pět, deset nebo dvacet milionů a nic se nestane, jako se stává třeba ve fakultních nemocnicích. Alokace zdrojů a prostředků se zde skutečně musí dělat uvážlivě.

Časté střídání ředitelů ale naznačuje, že zde není něco v pořádku?

Je to záležitost majitelů. Já se k tomu nechci a nehodlám vyjadřovat. Samozřejmě svůj názormám. Já jsem z nemocnice odešle sám, nebyl jsem vyhozen. Aodešel jsem kvůli tomu, že kompetence, které jsem měl, neodpovídal rizikům a povinnostem, které jsem musel nést.

Chodu nemocnice taková praxe asi moc neprospívá, a ani na veřejnost to nepůsobí dobrým dojmem?

Každá nestabilita a nejistota sebou přináší i to, že ta práce se neodvádí tak naplno, ale to je záležitost majitelů. Asi všichni cítíme, že někde chyba bude. Já jsme člověk loajální a nebudu vystupovat proti svémubývalému zaměstnavateli, obzvláště v době, kdy možná probíhají jednání o tom, že bych nějakým způsobem nemocnici znova pomohl. Dělal bych to ne pro tu nemocnici, ale především pro občany Vrchlabska.

Vedení nemocnice vás oslovilo, abyste znovu dělal ředitele?

Tato informace není přesná a je to záležitost jednání, která jsou samozřejmě důvěrná.

Ale vyloučit svůj návrat nemůžete?

Já to nemůžu ani vyloučit, a ni potvrdit. Nejsem existenčně závislý na tom, jestli budu nebo nebudu dělat ředitele ve Vrchlabí. Pokud se rozhodnu vrátit do nemocnice, i když se říká, že se nemá dvakrát vstupovat do jedné řeky, tak bych to udělal jedině tehdy, když bych viděl, že zaměstnanci i občané si to skutečně přejí a že to je nutnost, aby se sem vrátil zase člověk, který sice tvrdě, ale spravedlivě, podle mého mínění, tuto nemocnici vedl. Zároveň bych si přál i to, aby se nemocnice vrátila tam, kde byla za mě, kdy byla jednou z nejprogresivnějších nemocnic v této zemi.

Tomáš Plecháč, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!