Nevýhodný pronájem? Krajská zdravotní se brání

Titulní obrázek

Akciová společnost Ústeckého kraje Krajská zdravotní, která v regionu sdružuje pět nemocnic, čelí kritice od chvíle, co se na veřejnost dostal návrh na pronájem laboratoří. Smlouva by totiž podle odborníků byla pro nemocnici krajně nevýhodná a ani zdaleka by do nemocničního rozpočtu nepřinesla tolik peněz, kolik by laboratoře mohly vydělat. Podle ředitele Krajské zdravotní Eduarda Reichelta ale byly zveřejněny údaje, které mají pouze pracovní charakter…

Společnost Krajská zdravotní čelí kritice kvůli údajně nevýhodné přípravě pronájmu laboratoří. Firma se brání a tvrdí, že jde o uměle vyvolanou kauzu.

Akciová společnost Ústeckého kraje Krajská zdravotní, která v regionu sdružuje pět nemocnic, čelí kritice od chvíle, co se na veřejnost dostal návrh na pronájem laboratoří. Smlouva by totiž podle odborníků byla pro nemocnici krajně nevýhodná a ani zdaleka by do nemocničního rozpočtu nepřinesla tolik peněz, kolik by laboratoře mohly vydělat. Podle ředitele Krajské zdravotní Eduarda Reichelta ale byly zveřejněny údaje, které mají pouze pracovní charakter. Mezi nimi návrh smlouvy, podle které by soukromá společnost Klinické laboratoře Chomutov získala celou laboratorní činnost v KZ za 30 milionů korun ročně.

To někteří odborníci označili za podhodnocenou částku. „Od začátku jsme počítali s tím, že se k tomu nejprve vyjádří naši odborníci. Ti proto také dostali tuto možnost jako první,“ uvedl ředitel Reichelt pro deník Dnes. Představenstvo Krajské zdravotní má analýzu, podle které jsou náklady na laboratoře 341 milionů a výnosy z nich 352 milionů korun. Z toho vznikl hrubý desetimilionový odhad zisku. To ale hned po zveřejnění napadli další odborníci. „Čísla uváděná v analýze s námi nebyla konzultována. Domnívám se, že vyčíslení nákladů v této studii není v pořádku. Náklady jsou nižší,“ uvedl primář laboratorního komplementu ústecké Masarykovy nemocnice Jiří Masopust pro deník Dnes.

Nemocnice se brání

Vedení společnosti ale s názory odborníků nesouhlasí a tvrdí, že provoz laboratoří je velmi náročnou manažerskou činností, která je vystavena tvrdému konkurenčnímu tlaku. Tiskový mluvčí společnosti Jiří Vondra uvedl, že pracovní materiál byl ihned po zveřejnění dezinterpretován a média začala vytvářet nepravdivé spekulace. „Proces projednávání problematiky laboratoří je otevřený a dosud nebyly učiněny žádné závěry.

O dalším postupu budou odpovědní zástupci Krajské zdravotní, a. s., informovat veřejnost prostřednictvím médií vždy po řádném projednání a schválení příslušných kroků,“ uvedl mluvčí. Společnost tvrdí, že případ byl zneužit pro předvolební boj. „Vedení společnosti Krajská zdravotní rázně odmítá snahy o kriminalizaci událostí spojených s projednáváním problematiky laboratoří i zneužívání daného tématu v rámci předvolebních, ideologicky zabarvených snah a tendencí jednotlivých politických uskupení,“ napsala společnost v tiskovém prohlášení.

Kritika zleva

Do kritiky společnosti se pustily i levicové strany. Sociální demokracie označila přípravu na pronájem laboratoří za netransparentní krok. „S tímto rozhodnutím, které se na veřejnost dostalo úplnou náhodou, ČSSD důrazně nesouhlasí. Informace, které prosákly na veřejnost, budí pobouření,“ prohlásil lídr ČSSD pro krajské volby v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna s tím, že přípravy pronájmu připomínají tunelování společnosti.

Podobně se k informacím postavili i komunisté. „Jediným skutečným cílem vzniku Krajské zdravotní, a. s., bylo přivést ji do tak velké ztráty, kdy bude jedinou rozumnou cestou její prodej. Na základě tohoto konstatování jsem přesvědčen, že cestou by mělo být svolání valné hromady Krajské zdravotní, a. s., jejímž programem by měl být návrh na zlepšení komunikace mezi orgány společnosti a návrh na odvolání ředitele Krajské zdravotní,“ uvedl komunistický zastupitel Ústeckého kraje Stanislav Rybák.

Michaela Svobodová, Zdravotnictví a medicína

Ohodnoťte tento článek!