Nevyhovující vodu mají ve středních Čechách hlavně menší vodovody

Středočeští hygienici loni provedli 674 kontrol pitné vody, závady zjistili v 11 procentech případů. Uložili kvůli tomu sankce za 165.000 korun.

Předloni odhalili nedostatky ve 13 procentech případů a o rok dříve ve 12 procentech. Problémy bývají hlavně u menších vodovodů, řekla novinářům ředitelka krajské hygienické stanice Jarmila Rážová.

Nejčastější nedostatky bývají v jakosti vody a týkají se i nedodržení mikrobiologických ukazatelů. Někteří provozovatelé také vodu nedostatečně kontrolují, což podle zákona musejí, a nezasílají rozbory do centrálního informačního systému nebo chybují při výběru odběrových míst.

Rážová poukázala na to, že zejména severní část regionu je napojena na velké vodovody zásobující velký počet obyvatel, které provozují profesionální firmy s dobrým zázemím a zkušenostmi. „Tudíž jsou z hlediska závad méně rizikové než menší vodovody do 5000 obyvatel, které vesměs provozují obce. Tam se těch závad nachází více,“ uvedla.

Ve středních Čechách podle ní v posledních letech nebyla zaznamenána žádná epidemie z vody. Problémy s kvalitou nicméně přetrvávají například v Trnové u Prahy, kde hygienici v minulosti kvůli zvýšenému množství bakterií zakazovali vodu používat. Nedávno se také objevily problémy ve Voticích na Benešovsku. Rozbory ve vodě odhalily koliformní bakterie, po městě byly dočasně rozmístěny cisterny. Zhoršení vody podle radnice souviselo zřejmě s počasím, deště mohly do vodních zdrojů spláchnout nečistoty. Podobných případů může být podle hygieniků více. Pokud lidi nepostihne masivní zvracení či průjmy, většinou jarní splachy podle Rážové na organismu nezanechají následky. Provozovatel má ale povinnost chránit i okolí zdroje vody. „Je tam ochranné pásmo, měl by tam sekat trávu a pravidelně kontrolovat, jak to tam vypadá,“ upozornila.

Hygienici kontrolují vodovody a studny určené pro veřejné zásobování. V případě soukromých studní jde o věc majitele. Vzorky ze studní, které lidé donesli při nedávném dni otevřených dveří na kontrolu do Středočeských vodáren, v drtivé většině nesplňovaly stanovené limity. Ukazuje se, že lidé kontroly podceňují. „Je to na každém z nás, jestli si vodu necháme kontrolovat. Já bych to určitě jednou za rok doporučila,“ uvedla Rážová. Ve středních Čechách je kolem 85 procent obyvatel zásobovaných vodou z vodovodů, asi 15 procent je tedy plně závislých na vodě ze studny.

Loni krajští hygienici kontrolovali i místa ke koupání, provedli 129 kontrol přírodních koupališť, 319 umělých koupališť a 79 saun. Zákaz koupání byl vyhlášen jen v jedné lokalitě – v jezeře Ostrá na Nymbursku. U umělých bazénů bylo nejčastějším prohřeškem nedodržení kvality vody, které provozovatel ihned řešil její výměnou. V několika případech se hygienici setkali i s používáním nesprávných dezinfekčních prostředků.

Ohodnoťte tento článek!