Nezaplacené poplatky doktorům jdou do desítek miliónů korun

Titulní obrázek

Neplatičů poplatků ve zdravotnictví přibývá. Celková suma už jde do desítek miliónů korun. Největší dluhy jsou za hospitalizaci v nemocnicích. Někteří pacienti nezaplatili ani po urgencích. Může se v dohledné době stát, že je navštíví exekutoři nebo i soukromé vymahačské firmy…

„Pacientovi, který se nechal ošetřit a nezaplatil zákonný poplatek, hrozí soud i exekuce,“ řekl Právu doktor Jan Mach, právník České lékařské komory.

Jedno nezaplacení může přijít na 6 tisíc

Třicet nebo šedesát korun nezaplacených doktorovi či nemocnici se tak může se všemi soudními, advokátními i exekutorskými poplatky zvýšit i na 6000 korun.

Všeobecné fakultní nemocnici v Praze na Karlově náměstí pacienti dluží 3,5 miliónu korun. „Snažíme se o nějakou formu dohody s nimi nebo splátkový kalendář na zaplacení,“ řekl Právu ředitel nemocnice v Praze Jan Bříza.

V krajské nemocnici v Českých Budějovicích si už najali právní kancelář, která bude nedoplatky vymáhat. Této nemocnici pacienti dluží 1,1 miliónu korun.

„Ve lhůtě splatnosti své závazky vůči nemocnici nezaplatilo 2285 pacientů,“ řekl Právu Jan Štěrba, člen představenstva Nemocnice České Budějovice. Po jedné, nejvýše dvou upomínkách, kdy přesto dluh nebyl řádně zaplacen, předala v červenci nemocnice tyto neplatiče právní kanceláři, která pro ni bude dlužné peníze vymáhat.

Pražské nemocnici Královské Vinohrady dluží pacienti 1,4 miliónu korun.

„Kliniky je obvolávají a žádají o zaplacení nebo jim posílají dopisy,“ řekla Právu mluvčí nemocnice Jana Jelínková.

V motolské nemocnici, kde dluh je 1,5 miliónu, peníze vymáhá vlastní právní oddělení. FN v Plzni, které pacienti dluží 604 tisíce korun, zatím nikoho z neplatičů k soudu nedala a posílá jim upomínky.

Skupují pohledávky doktorů

Společnost Deredes skupuje pohledávky od lékařů a pak je sama na pacientech vymáhá. „Máme smlouvu přibližně se 150 zdravotnickými zařízeními, většinou soukromými lékaři,“ řekl Právu Tomáš Táborský, ředitel finančního oddělení společnosti Deredes.

„Pacient uzná svůj dluh a podepíše ho lékaři. My ho lékaři zaplatíme a tím celá věc pro něj končí. Lékař nám předá dokument o uznání dluhu, který pacient podepsal, a my pak na jeho základě peníze vymáháme. Například jeden lékař z okresu Žďár nad Sázavou už měl pohledávky v okruhu své praxe za 5000 korun,“ řekl Táborský.

„Přibližně od 70 procent neplatičů se podaří dluh vymoci tím, že reagují na první dopis o dluhu nebo na druhé upozornění, které jim vylepíme na dveře. V takovém případě zaplatí navíc zhruba 500 korun. Třicet procent neplatičů ale nereaguje vůbec. Proto jsme jejich dluh předali soukromým exekutorům a ti by v příštích dnech měli neplatiče navštívit,“ řekl Táborský.

Cikrt: Exekuce až jako poslední

„Přistoupit k exekuci za neplacení poplatků by mělo být až jako poslední řešení,“ řekl Právu Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví. Oznámil, že ministerstvo dosud nemá žádné informace o tom, že by nějaká exekuce za neplacení poplatků už proběhla.

„Od začátku zavedení poplatků jsme ale říkali, že tak jako při jiných platbách i za neplacení poplatků exekuce skutečně hrozí. Věřím ale, že většinou se nemocnice nebo soukromí lékaři s neplatiči dohodnou,“ uzavřel Cikrt.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!