Neziskovost asi nezaručí nemocnici budoucnost, péči lze zrušit

Ani případná změna na neziskovou nemocnici zdravotnickým zařízením nezajistí to, že budou i v příštích letech existovat a fungovat jako dosud. O jejich potřebnosti a náplni péče by podle chystaného zákona o neziskových nemocnicích rozhodlo v „určitých výběrových řízeních“ ministerstvo…

Praha – zdravotnictví s lékařskými komorami, odbornými společnostmi, kraji a zdravotními pojišťovnami. Novinářům to dnes řekl ministr David Rath.

„Jedna věc je být v seznamu neziskových nemocnic, být neziskovou nemocnicí, druhá věc je, jaké obory a jaký rozsah péče v tom neziskovém režimu mohu poskytovat,“ uvedl Rath.

Zákon o neziskových nemocnicích ve sněmovně přes veto Senátu schválili sociální demokraté s komunisty. Normu, proti níž je ODS i někteří zdravotníci, posoudí prezident. I jeho případné veto by sněmovna mohla zvrátit. Zákon by pak začal platit po publikování ve sbírce. Rath řekl, že norma má zabránit privatizaci nemocnic, zajistit jejich kontrolu i posílení vlivu státu na ni. Neziskové nemocnice by dostaly smlouvu s pojišťovnami automaticky. S ostatními by je pojišťovny nemusely uzavřít, hradily by jen akutní péči. Podle odpůrců by to znamenalo likvidaci. Lidé by si totiž museli za léčbu platit.

Ani nezisková forma ale nemocnici do budoucna existenci nejspíš nezajistí. „Teoreticky když se ukáže, že nějaká nemocnice je nadbytečná, co se týče třeba akutní péče, tak po dohodě těchto subjektů (ministerstvo, komora, odborníci, kraj, pojišťovny) ta nemocnice může dostat neziskový režim například jen jako léčebna dlouhodobě nemocných nebo jako rehabilitační ústav,“ řekl ministr.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

V ČR nyní funguje asi 180 nemocnic. Rath míní, že do budoucna by v každém okrese stačila jedna nemocnice, bylo by jich tedy méně než sto. Ministr ale uvedl, že není zastáncem „drastické redukce“ počtu lůžek. „Na druhou stranu musím konstatovat, že na zajištění dostatečné péče pro české občany by v horizontu čtyř let skutečně mohl stačit počet nemocnic odpovídající: jedna nemocnice na 100.000 obyvatel, na jeden bývalý okres,“ dodal.

Ministr v pondělí znovu zopakoval to, že pokud se nemocnice rozhodne stát neziskovou, musí být do seznamu zařazena. Podle jeho představ by mělo v ČR fungovat 70 procent nemocnic v neziskovém režimu, ostatní jako soukromá či příspěvková zařízení.

ČTK

Reakc čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr Jiří Kilian

Pan ministr se snad neúplně vyjádřil nebo jeho vyjádření journalisté necitovali přesně. Např. pro bývalý okres Brno – město nebo pro bývalý okres Karviná by jedna nemocnice byla asi málo, stejně tak by byla nedostatčná síť v místech, kde geografické podmínky ztěžují prostorovou a časovou dostupnost péče ( např. v zimních měsících ). Zatím stát nedefinoval tu dostupnost, kterou míní garantovat. Kdyby to měl učinit jen relacemi na počet obyvatel, resp. na rozlohu jednoho bývalého okresu, bylo by o nejen obsahově, ale i byrokraticky zoufale špatné a pro některé situace až anekdotální.

Ivo Procházka

Kromě toho, že se ministr neúplně vyjádřil nebo jeho vyjádření journalisté necitovali přesně mě napadá ještě jedna, poněkud méně loajální možnost. A to, že je to úplná pitomost. Zejména bez množství souvisejicích, ale zejména předcházejících legislativních kroků a úprav.


Neziskovost asi nezaručí nemocnici budoucnost, péči lze zrušit
Ohodnoťte tento článek!