NKÚ: Státní lázně si vedou dobře, chybí jim pravidla pro úhrady

*lázně, relaxace

Lázně kontrolované státem si podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) vedly loni dobře. Výjimkou byl ztrátový BALMED Praha, u kterého NKÚ doporučuje ukončit provoz.

Úřad ale kritizuje ministerstvo zdravotnictví za to, že stále nenastavilo kritéria pro stanovení výše úhrad za péči, které tak pojišťovny platily lázeňským podnikům v rozdílných částkách. Další chybou ministerstva je, že nejmenovalo včas nové členy dozorčích rad státních podniků, což je povinností zakladatele. Vyplývá to z výsledků, které dnes NKÚ zveřejnil v tiskové zprávě. Podle ministerstva je pozitivní, že zjištěné nedostatky nebyly závažného charakteru.

„Ministerstvo zdravotnictví velmi vítá, že NKÚ považuje státní podniky poskytující lázeňskou péči za podniky v dobré ekonomické kondici. Ukázalo se tak, že opatření přijatá na podporu lázeňství skutečně přispěla k výraznému zlepšení kondice českých lázní,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva Ladislav Šticha. Podařilo se tak podle něj napravit situaci vyvolanou v minulosti změnami v takzvaném indikačním seznamu, které zkracovaly lázeňské pobyty a omezovaly diagnózy, se kterými lidé měli na lázně nárok.

Úřad kontroloval hospodaření státních léčebných lázní Bludov, Janské Lázně, Karlova Studánka a Balmed Praha. Jejich zadluženost s výjimkou Balmedu loni nepřesáhla 12 procent a jejich platební schopnost byla dobrá. Kvůli absenci podmínek pro výpočet úhrad ale lázně platily pojišťovnám rozdílné ceny. Například lázním Bludov platily pojišťovny za jeden ošetřovací den částky od 950 do 1120 korun. „V oblasti úhrad lázeňské péče bere ministerstvo názor NKÚ na vědomí a v rámci příprav úhradových mechanismů jej bude mít v patrnosti,“ podotkl Šticha.

Ukončení činnosti podniku Balmed, který měl vypořádat majetek 12 zaniklých státních podniků, ministerstvo každoročně oddalovalo. Jeho provoz stál od roku 2009 do roku 2015 téměř 40 milionů korun, z prodeje a pronájmu majetku přitom získal jen 28 milionů korun. NKÚ doporučuje ztrátový podnik co nejdříve ukončit a zbývající majetek převést na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Při kontrole hospodaření také NKÚ zjistil, že Balmed zaplatil 320.000 korun za poradenské služby, za což dostal jen čtyři obecná doporučení. Státní lázně také někdy fakturovaly zdravotním pojišťovnám lepší ubytování, než svým klientům skutečně poskytly.

Ministerstvo zdravotnictví také chybovalo v povinném jmenování členů dozorčích rad. V době ukončení kontroly NKÚ neměla ani jedna dozorčí rada kontrolovaných podniků minimálně tři členy, což odporuje zákonu. Ministerstvo také neprověřovalo, jestli podniky nakládaly s majetkem hospodárně. Za roky 2013 až 2015 u nich neprovedlo žádnou kontrolu.

„Co se týče plnění povinností zakladatele, ministerstvo zdravotnictví podnikne opatření k nápravě stavu, který je nám ze strany NKÚ vytýkán, a bude se řídit doporučeními NKÚ,“ uvedl k tomu Šticha.

Resort zdravotnictví čeká nyní změna na ministerském postu. Svatopluka Němečka na konci listopadu nahradí ředitel nemocnice Motol Miloslav Ludvík (oba ČSSD). Výměnu navrhl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), souhlasí s ní i prezident Miloš Zeman. Změna v čele ministerstva má podle Sobotky pomoci ČSSD před volbami zdůraznit priority, které ve zdravotnictví má.

Ohodnoťte tento článek!