NKÚ zkontroluje zdravotní pojišťovny

Nejvyšší kontrolní úřad počítá s tím, že v roce 2007 pravděpodobně zkontroluje hospodaření zdravotních pojišťoven. Kontrola se nebude týkat jenom hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny. Uvedl to prezident NKÚ František Dohnal…

O kontrolu VZP požádal již dříve Dohnala premiér Jiří Paroubek, úřad ji však do svého plánu nezařadil.

„Ale počítáme s tím, že v roce 2007, pravděpodobně, zase k obsáhlejší kontrole zdravotních pojišťoven dojde. A nebude to pravděpodobně jenom Všeobecná zdravotní pojišťovna,“ řekl Dohnal.

Připomněl, že VZP i ostatní pojišťovny už úřad v minulosti kontroloval. Vláda naposledy projednávala kontrolní závěr k VZP v roce 2002.

„Já tu situaci ve VZP posoudit nemohu, ale pokud si přečtu závěry z kontrolních akcí, které tam byly dělány v minulosti, tak bych řekl, že řada personálních změn tam měla proběhnout už dávno,“ uvedl. „Tím neříkám, že to měla být právě osoba paní ředitelky (Jiřiny Musílkové),“ dodal.

Právě na situaci v dozorčí a správní radě závěry NKÚ upozorňovaly již před lety.

Musílková již dříve oznámila, že k 1. lednu odstoupí z funkce, vysvětlila to nátlakem na svoji osobu.

Ministr zdravotnictví David Rath vyhlásil nad VZP 10. listopadu nucenou správu. Prohlásil, že Musílková může za 14miliardový dluh pojišťovny.

V systému zdravotního pojištění podle Dohnala stále trvá řada problémů. Pojišťovny by měly mít dáno, že jsou subjekty veřejného práva, aby nemohly argumentovat tím, že na ně se pravidla hospodaření se státními penězi nevztahují.

Zdůraznil, že pojišťovny by také neměly mít právo zakládat dceřiné společnosti, protože na ně by se už zákon o zdravotních pojišťovnách nevztahoval.

Plán kontrolní činnosti na příští rok vyjde nyní ve Věstníku NKÚ. Úřad bude podle Dohnala pokračovat v auditech jednotlivých kapitol státního rozpočtu a zabývat se bude i záležitostmi týkajícími se peněz z EU.

Právo

NKÚ zkontroluje zdravotní pojišťovny
Ohodnoťte tento článek!