NKÚ zřejmě v příštím roce prověří nákupy techniky do nemocnic

NKÚ - logo

Nejvyšší kontrolní úřad v příštím roce zřejmě prověří v rámci některé z kontrol nákupy zdravotnické techniky do vybraných nemocnic. Vedení úřadu se koncem března rozhodlo, že při přípravě plánu kontrol na příští rok využije podnět od poslanců z kontrolního výboru, který se týkal právě nákupů zdravotnických přístrojů. ČTK to sdělil ředitel odboru komunikace NKÚ Jaroslav Broža.

Kontrolní výbor koncem února poslal podnět NKÚ, aby zkontroloval nákupy zdravotnických přístrojů do nemocnic, a to zejména přístrojů pořizovaných z Integrovaného operačního programu, Regionálních operačních programů a státního rozpočtu v období mezi roky 2006 až 2013. Podnět zahrnuje nákup Leksellova gama nože do Nemocnice Na Homolce a kybernetického nože CyberKnife do Fakultní nemocnice Ostrava.

Předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM) nepředpokládá, že by NKÚ spustil kontrolu týkající se výlučně uvedených nákupů, ale soudí, že je úřad zahrne do některé z plánovaných kontrol. Připomněl, že poslanci z kontrolního výboru se pořizováním zdravotnické techniky zabývali už od roku 2009 a budou se jím zabývat i letos. Na jednání mají zařazeny i dva kontrolní závěry NKÚ, které se týkaly hospodaření vybraných nemocnic.

CyberKnife v Ostravě je součástí komplexního onkologického centra, jehož celková rekonstrukce si vyžádala přes 600 milionů korun. Třetinu nákladů tvořila právě investice do ozařovače.

Leksellův gama nůž v Nemocnici na Homolce stál 130 milionů korun. Nahradil přístroj, který byl zakoupen z celonárodní sbírky a na Homolce jako jediném pracovišti v ČR sloužil 17 let. Nákup nového nože se nelíbil poslanci KDU-ČSL Ludvíku Hovorkovi, který poukazoval na to, že se nekonalo výběrové řízení a zakázku dostal jeden zájemce. Kvůli hospodaření nemocnice podal v roce 2010 trestní oznámení. Její tehdejší vedení ale pochybení odmítlo.

Ohodnoťte tento článek!