Norma pro listerii opět překročena

Titulní obrázek

Hygienici při rozsáhlé celostátní kontrole lahůdkářských provozoven, distribuce a prodeje včera objevili další sýr Baladur, v němž byla výrazně překročena norma nebezpečné bakterie listeriózy, která už způsobila čtyři úmrtí…

Tentokráte jde o šarži s dobou platnosti do 29. prosince

„Tentokráte jde o šarži sýru Baladur s dobou platnosti do 29. prosince. U ní byla norma nebezpečné bakterie listeriózy překročena 1320krát,“ řekl Právu v úterý hlavní hygienik republiky doktor Michael Vít. „V sýru Baladur, který jsme zastavili již minulý týden, byla norma překročena 820krát. Nyní je to tedy o dalších 500krát víc,“ řekl.

Informoval, že opět jde o baladur z výrobny Prom-prodej z Nepomuku na Plzeňsku, tato výrobna již byla uzavřena.

Kontroloři tento výrobek stejně jako tři předešlé závadné jiné výrobky stahují z distribuční sítě a pátrají, kam všude byl dodán. „Je to doslova detektivka,“ sdělil Vít. Podle něho překročení 1320krát je největší překročení nebezpečné listerie v dosud zakázaných potravinách.

Plošné testy těhotných nebudou

Listerie je velice zrádná bakterie, vyskytuje se hlavně v živočišných produktech, které nejsou tepelně zpracované nebo pasterované. Mohou to být některé typy měkkých sýrů, ale i uzeniny, lahůdkářské výrobky, například nejrůznější saláty, tepelně neopracované salámy a paštiky.

Vít se vyjádřil i k požadavku některých porodníků, podle nichž když se nepodaří zastavit šíření listeriózy v potravinách, budou zřejmě nutné povinné testy těhotných žen. Právě jim, přesněji jejich plodu, může nebezpečná bakterie ublížit. Buď potratí, nebo porodí mrtvé dítě.

Požadavek na plošné testování těhotných žen vyřkl známý brněnský porodník Vít Unzeitig.

Vít ale soudí, že plošné testování všech těhotných zřejmě nebude nutné, protože počet nakažených bakterií listeriózy se již nezvyšuje. V případě, že by se však u těhotné ženy objevily některé příznaky signalizující listeriózu, například horečka, bolest svalů, průjem, bude žena okamžitě na listeriózu testována. Včasná léčba hrozbu poškození plodu vylučuje.

Gynekologové zatím neplánují vyšetřování všech těhotných na listeriózu. „Dáme na doporučení hlavního hygienika ČR. Pokud by řekl, že riziko nákazy velkého počtu lidí je vysoké, dalo by se o screeningu uvažovat,“ uvedl pro ČTK prezident České gynekologickoporodnické společnosti Vladimír Dvořák. Připomněl, že plošné vyšetření všech těhotných na listeriózu nedělá žádná země na světě. Také čeští gynekologové se s testem, který z protilátek v krvi nákazu zjistí, setkávají spíše výjimečně.

První výsledky asi v pátek

První výsledky rozsáhlé celorepublikové kontroly lahůdkářských výroben, distribuční sítě a prodejen podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta budou zřejmě v pátek. „Jakmile je budeme mít, zveřejníme je,“ uvedl.

Právo

Norma pro listerii opět překročena
Ohodnoťte tento článek!