Přejít na obsah

Nová stanice záchranky v Modravě pokryje hůř dostupnou část Šumavy

zpět
6.1.2015
sanitka, záchranka
zvětšitsanitka, záchrankaZdroj: Shutterstock

sanitka, záchranka | Zdroj: Shutterstock

 

Nové výjezdové místo zdravotnické záchranné služby začalo sloužit v Modravě na Klatovsku. Stanoviště, kde bude 24 hodin denně řidič a záchranář, tak pokryje poslední místo v Plzeňském kraji, kde se záchranářům nedařilo dojet k pacientům vždy v zákonném limitu do 20 minut.

Sanitka se záchranáři zároveň obslouží i část Jihočeského kraje, který měl rovněž problém s dojezdovými časy do odlehlejších částí Šumavy, řekl ČTK při otevření nového stanoviště ředitel plzeňské krajské záchranné služby Roman Sviták. Lékař bude v případě potřeby dojíždět ze Sušice či z Klatov.

Dosud jezdily na Modravu a okolí sanitky ze Sušice, zejména v zimě při horší sjízdnosti ale byla dojezdová doba kolem půl hodiny. Kromě rozlehlé oblasti v Plzeňském kraji budou nyní záchranáři z Modravy zasahovat také v jižních Čechách v okolí Kvildy, Zadova či Borové Lady. Jihočeský kraj se bude částečně podílet na provozních nákladech. Protože oblast je celoročně vyhledávaná tisíci turistů, předpokládá Sviták, že záchranáři z Modravy budou mít asi čtyři výjezdy denně.

Dvoupodlažní objekt postavila za zhruba tři miliony korun na obecním pozemku Modrava, záchranáři budou platit měsíční nájemné, řekl Sviták. Obec také v létě opravila hlavní křižovatku, takže sanitky budou lépe a bezpečněji projíždět. Pacienty bude sanitka vozit do nemocnic v Sušici a v Klatovech, případně do Plzně. V novém objektu jsou dva pokoje, kuchyň, předsíň a toalety, velká garáž, sklad a kotelny. Dřevěné podkroví je připraveno pro možné budoucí bydlení.

U úrazů turistů, obyvatel či lesních dělníků, u dopravních nehod a u zdravotních obtíží zasahuje na Šumavě také horská služba a informační a strážní služba národního parku. Členové obou organizací poskytují předlékařskou pomoc, disponují například defibrilátory. Mají i skútry a čtyřkolky, s nimiž se dostanou i do hůře dostupných oblastí hor. Pacienty pak předávají záchranné službě.

Na podzim plzeňské hejtmanství otevřelo celoroční čtyřiadvacetihodinové výjezdové místo rovněž na Šumavě - v Železné Rudě. Záchranná služba má nyní v Plzeňském kraji 24 výjezdových míst.


Komentovat článek: Nová stanice záchranky v Modravě pokryje hůř…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné