Nová kampaň LOK má své stránky

Titulní obrázek

Lékařský odborový klub spustil v rámci speciální kampaně internetové stránky unavenylekar.cz. Kampaň bude probíhat po celý rok 2007. Podle předsedy LOK Martina Engela by měla pomoci odstranit nebo aspoň zmírnit extrémní zátěž lékařů…

Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK) spustil tento týden v rámci speciální kampaně internetové stránky unavenylekar.cz.

Kampaň „Unavený a přepracovaný lékař je reálnou hrozbou pro pacienta“ bude probíhat po celý rok 2007. Podle předsedy LOK Martina Engela by měla pomoci „odstranit nebo aspoň zmírnit extrémní zátěž lékařů – zaměstnanců přesčasovou prací, od které se na úkor základní mzdy odvíjí výše jejich platu“.

Logem stránek i celé kampaně se stal ciferník s číslem 80 namísto obvyklé 12, což symbolizuje počet hodin, které může lékař strávit v práci, pokud slouží od pátku do pondělí.

„Webové stránky si kladou za cíl informovat nejširší veřejnost o průběhu a výsledcích kampaně, poskytovat nezkreslené informace, vytvářet prostor pro širší diskusi a dát svým návštěvníkům možnost podílet se tímto způsobem na kampani,“ uvedl v tiskovém prohlášení Martin Engel.

Nový zákoník práce výrazně omezil počet přesčasových hodin, kvůli čemuž se nemocnicím nedostává lékařů a vedení situaci musí řešit dohodami o pracovní činnosti. LOK s tím jako s přechodným řešením sice souhlasí, na politicích ale vyžaduje, aby zahájili nutné reformy.

Odboráři chtějí bojovat hlavně za lepší hodinové hodnocení lékařů, kteří by tak nadále neměli být finančně závislí na službách, protože by je dostatečně zabezpečil jejich základní plat. Hodlají také prosadit zavedení jednotné tabulky jak pro soukromé tak pro státní nemocnice.

V rámci kampaně se chystá na květen happening v Praze. Pokud ovšem politici nezareagují podle představ LOK, uskuteční se na podzim další akce. „Kromě demonstrací to může být například omezení provozu v nemocnicích jen na akutní péči,“ vysvětlil Engel.

Kromě informací o organizaci LOK-SČL je možné na stránkách www.unavenylekar.cz najít cíle kampaně, její projevy, informace o tom, jak se lékař může do kampaně zapojit nebo odkazy na „spřízněné“ internetové stránky a sdružení. V rubrice Odezvy pak návštěvníci naleznou několik článků, které se týkají LOK.

Některé rubriky (Podpořili nás, Statistiky) zatím nemají co nabídnout, nicméně na vině bude zřejmě fakt, že je kampaň a s ní i webové stránky v samých počátcích své existence.

To, jak bude umět LOK-SLČ internet jako médium pro své cíle použít a zda k jejich dosažení webové stránky přispějí, ukáže teprve čas.

(kha), www.Zdravi.Euro.cz

Nová kampaň LOK má své stránky
Ohodnoťte tento článek!