Přejít na obsah

Nová mapa kraje ukáže nemocnice

zpět
13.8.2010
nemocnice, pokoj
zvětšitnemocnice, pokojZdroj: mlive.com

nemocnice, pokoj | Zdroj: mlive.com

 

Poležet si s banálním zánětem slepého střeva ve fakultní nemocnici? Investovat peníze do nákupu drahého přístroje, přestože nemocnice v sousedním okrese podobné zařízení využívá jen pro pár pacientů ročně? Takovým paradoxům se má zdravotnictví na jižní Moravě v budoucnu vyhnout. Kraj totiž včera představil plán, kterým chce činnost všech nemocnic bez ohledu na jejich zřizovatele propojit do jediné sítě.A aby se v ní lidé vyznali, dostanou k tomu mapku.

Na nové koncepci lůžkové péče kraje už půldruhého roku pracuje víc než třicet odborníků. „Chceme, aby na jižní Moravě existovala jedna síť takových zařízení bez ohledu na to, jestli je spravuje kraj, stát nebo někdo jiný. Cílem je, aby se nepřekrývaly ve své působnosti. A aby společně diskutovaly například o nákupech nových přístrojů nebo zavádění drahých technologií,“ popsal smysl koncepce jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ředitelům krajských nemocnic se nápad líbí. „Vnímám to jako vynikající a hlavně nezbytnou věc. Především jde o to, aby pacienti s běžnými zákroky, jako je třeba operace slepého střeva, směřovali do okresních nemocnic. A nezatěžovali takzvaná superspecializovaná centra, která se naopak soustřeďují na nejsložitější výkony,“ uvedla ředitelka břeclavské krajské nemocnice Janka Bambasová.

Do schránky

Pilotní projekt, který v ostatních krajích České republiky nemá obdobu, tento týden doputoval i na stůl novopečeného ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Podle něj je Haškův návrh užitečný, jakým způsobem se do něj zapojí jihomoravské fakultní nemocnice spravované státem, však zatím jasné není. „Vzhledem k tomu, že projekt je v začátku, o případné konkrétní účasti státních zdravotnických zařízení se musí vést ještě diskuze,“ podotkl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Kraj teď navíc pro svůj návrh musí vybojovat přízeň pojišťoven. Největší z nich, Všeobecná zdravotní pojišťovna, už podle jihomoravského hejtmana dostala doporučení projekt podpořit. „Je to důležité, jinak bychom si tu psali hezké plány do šuplíku. To, na čem se dohodneme, musí pojišťovna vzít v potaz při uzavírání smluv o poskytování péče,“ konstatoval Hašek. Definitivní podoby chystané koncepce se tak pacienti dočkají nejdřív v polovině příštího roku. I když jeden hmatatelný výsledek jim kraj slibuje už na podzim. Tehdy se má v poštovních schránkách všech jihomoravských domácností objevit papírová skládačka s mapou krajského zdravotnictví. Přehled kontaktů na všechny zdravotnické služby kraje lidé najdou i na internetu. „Nemusí to být špatný nápad, třeba v pohotovostech mám naprostý zmatek. Na druhou stranu myslím, že s novými koncepcemi se teď roztrhl pytel. Jen jestli všechny ty plány někdo dotáhne do konce,“ poznamenala Iva Kaňoková z Brna.


Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Nová mapa kraje ukáže nemocnice

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nová mapa kraje ukáže nemocnice

Komentáře

další 4 komentáře
Dr. R. Jelínek Ach ti journaliste  | 13. 08. 2010 16:20

Ale vždyť, slepák se přeci dělá na vrátnici :-))), aspoň tak se to kdysi říkávalo. Nyní vážně. Na diverzifikaci jednoduchých a složitých operacích by možná mohlo na první pohled něco být, jako třeba kýly, cholecystectomie, varixy a celá řada méně náročných (a plánovaných) výkonů by se dělala v těch "menších" nemocnicích. Jenže, tyto výkony, při dnešní mizerné platbě od pojišťoven, pomáhají snižovat ztráty, které vznikají při léčbě komplikovaných výkonů a náročnějších operací. Takže by ty fakultky šly rychle na buben. Navíc by nedostatek snažších výkonů výraně omezoval vzdělávání mladých lékařů.

Jiri Wicherek Hmmm,  | 13. 08. 2010 13:56

pominu-li priznaky urcite snahy o rekonstrukci KUNZu, je docela zajimavy pomerne "rezervovany" postoj MZd. - pri uvazovanem zrizeni jednotné sítě zařízení lůžkové péče bez ohledu na to, jestli je spravuje kraj, stát nebo někdo jiný, dle mluvciho MZd ponekud paradoxne zatím není jasné, jakým způsobem se do něj zapojí jihomoravské fakultní nemocnice spravované státem, o případné konkrétní účasti státních zdravotnických zařízení se musí vést ještě diskuze. O pripadne diskusi s privatnimi zarizenimi luzkove pece v clanku neni ani slovo. Temto zarizenim se zapojeni do one site da zrejme rozkazem...

Jiří Wicherek Ach ti journaliste  | 13. 08. 2010 13:23

Priznavam, ze uz jsem na ty "banální záněty slepého střeva" poněkud alergický. Pominu-li terminologickou nepresnost - zanet slepeho streva (ceka) neni rozhodne banalitou a minen je zrejme zanet jeho cervoviteho privesku (appendixu), ani zanet tohoto nemusi byti banalitou (zazil jsem na vlastni appendix). HLAVNE pak, bych se rad seznamil s tim borcem ci borkyni, ktery predem rozhodne, ze jde o zanet appendixu natolik banalni, ze ho lze provest (s patricnou casovou prodlevou) v jinem zarizeni, nez zrovna ve FN, kam byl nemocny ci nemocna s ne zcela jasnymi potizemi a nepriznacnym objektivnim nalezem privezen. Ci to snad o miste vysetreni a osetreni teto nahle prihody brisni bude rozhodovat a nemocne odesilat do patricnych zarizeni dle vladniho narizeni onen prislovecny vratny ci vratna? Vim, zni to absurdne, ale u nas.....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné