Nová metoda: K léčbě ucpaných žil pomáhá lékařům i ultrazvuk

Ojedinělou metodu léčby hluboké žilní trombózy, při níž je krevní sraženina bránící průtoku krve rozpuštěna přímo v místě ucpané žíly, nabízejí pacientům specialisté z Fakultní nemocnice u svaté Anny…

Brno –

Jejich léčba je šetrnější k nemocnému, výrazných úspěchů s ní lékaři dosáhli u dětí a ve srovnání s běžně užívanými postupy je dokonce levnější.

“ Na druhé straně je potřeba zdůraznit, že nejde o metodu všespasitelnou a že není zdaleka určena všem,“ uvedl vedoucí lékař cévního centra I. interní kliniky FN u svaté Anny Ivo Hofírek.

Pokud se lékaři potřebují orientovat v postižených žílách nemocného, využívají hlavně rentgenových zobrazení. Svatoanenští internisté vsadili na ultrazvukovou navigaci.

Průběh celého zákroku, při němž je vpichem přes kůži buď přímo do postižené nebo jiné vhodné žíly zavedena hadička, sledují na obrazovce ultrazvuku.

„Pomocí hadičky, jejíž průměr se pohybuje okolo jednoho milimetru, dostaneme preparát rozpouštějící trombus přímo na místo,“ popsal Hofírek.

Pacient tak může být ušetřen zatěžujícího rentgenového záření. “ Což je jeden z důvodů, proč je metoda vhodná i pro malé pacienty,“ podotkl Hofírek.

Přestože hluboká žilní trombóza podle některých statistik postihne alespoň jedenkrát v životě každého, způsob léčby brněnských odborníků je určen jen omezené skupině nemocných.

“ Lze ji použít jen tehdy, pokud je sraženina maximálně týden stará. Tato léčba je vhodná také pouze pro velmi rozsáhlé trombózy a ultrazvukem vyšetřitelné pacienty,“ posteskl si Hofírek.

Výhodou naopak je, že s pomocí ultrazvuku lze ošetřit například nemocné s akutní formou této nemoci, která velmi často postihuje například pacienty na jednotkách intenzivní péče.

“ Není problém s ultrazvukem přijet přímo k jejich lůžku,“ podotkl lékař. Hofírkův tým pomohl svou metodou zatím 36 pacientům. Většinou šlo o lidi ve věku okolo čtyřiceti let, šest z nich byly děti a dospívající.

V jednom případě tak lékaři umožnili vrátit se holčičce zpět do programu transplantace kostní dřeně, druhé dítě zachránili od selhání jater.

Hluboká žilní trombóza se chová jako chameleon

Znervózňuje vás, když si soused neustále poťukává nohou? Nezlobte se a přidejte se k němu, radí lékaři. Pohyb, a to třeba jen protahování chodidel, je totiž tou nejlepší prevencí proti hluboké žilní trombóze.

Ta nejen ucpává žíly, ale může způsobit i plicní embolii a smrt. Přesto přesná statistika neexistuje, choroba je někdy jen těžce odhalitelná, protože nemá typické příznaky.

Je to vynikající chameleon, umí se tvářit jako cokoliv, tvrdí Ivo Hofírek z FN u svaté Anny. Nejčastěji postihuje hluboká žilní trombóza dolní končetiny.

Varovnými příznaky mohou být otoky a bolesti. K prevenci patří kromě pohybu i dostatečný přísun vhodných tekutin a přiměřená hmotnost.

Rovnost – Deník Blanenska

Ohodnoťte tento článek!