Nova: Na majitele Diag Human byl vydán mezinárodní zatykač

Na majitele společnosti Diag Human Josefa Šťávu vydal Interpol mezinárodní zatykač. Šťávův mediální zástupce Daniel Častvaj řekl, že nemá žádné informace o tom, že by zatykač existoval…

PRAHA – Na majitele společnosti Diag Human Josefa Šťávu vydal Interpol mezinárodní zatykač. Informovala o tom v pondělí televize Nova. Stát nedávno této firmě vyplatil 326 milionů korun za údajné poškození jejího jména.

„Byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Co je důvodem, to policie v současné době prošetřuje, a nebudeme se k tomu v současné době vyjadřovat,“ řekla televizi policejní mluvčí Blanka Kosinová. Šťávův mediální zástupce Daniel Častvaj sdělil, že nemá žádné informace o tom, že by zatykač existoval.

Česká policie podle Novy nemůže Śťávu zatknout. Zatím není jasné proč. Na otázku, kdy a která země zatykač vydala, policejní mluvčí uvedla, že není schopna odpovědět. Podle televize je Šťávovo jméno spojeno s korupčním skandálem v Německu.


Zpravodajství o kauze DIAG HUMAN

Firma Diag Human, ještě pod názvem Conneco, chtěla počátkem 90. let obchodovat s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara ale z obchodu sešlo. Odškodné vyplatil současný kabinet.

O okolnostech smlouvy, podle níž stát odškodnění vyplatil, nesmějí vládní činitelé hovořit. Obsahuje totiž povinnost mlčenlivosti, kterou chce ministryně zdravotnictví Marie Součková zrušit. Požádala o to soud.

Povinnost mlčet chce zrušit i Diag Human, ministerstvo to ale odmítlo. Návrh dohody by totiž podle úřadu neznamenal zrušení příslušného článku smlouvy, kterou do ní údajně vložil minulý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!