Nová onkologie by měla začít sloužit pacientům v Plzni příští rok

Titulní obrázek

Větší lůžková kapacita, propojení s ostatními medicínskými obory, moderní prostředí pro lékaře i pacienty a také zkrácení čekací doby třeba na lineárním ozařovači přinese zřejmě v příštím roce otevření nového pavilonu v plzeňské fakultní nemocnici…

Stavba přijde na 660 milionů korun, vybavení na dalších 360 milionů korun. Náklady zaplatí především stát a nemocnice, řekla dnes novinářům ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová.

Stavba začala loni na konci roku, prostavělo se téměř čtvrt miliardy korun a je hotová hrubá stavba. Stavebníci ji budou připravovat na zimu, kdy se bude pracovat hlavně uvnitř. Stavebně má být pavilon se třemi podzemními a pěti nadzemními podlažími hotový v srpnu 2010.

Nová onkologie je v Plzni důležitá. Je tam jediné komplexní onkologické centrum v Plzeňském a Karlovarském kraji. Plzeňskému regionu patří ve výskytu většiny druhů rakoviny první místo v zemi. Nemocnice má ročně 2000 nových onkologických pacientů. „Počet onkologicky nemocných – těch, kteří momentálně onemocní, i těch, kteří dlouhodobě přežívají, jsou vyléčeni, ale musejí být kontrolováni – se za poslední léta zdvojnásobil,“ řekl primář onkologie Jindřich Fínek. Podle něj je v Česku z deseti milionů obyvatel půl milionu lidí s rakovinou v anamnéze.

I když počet pacientů stále roste, zvýšení počtu lůžek z 65 na 90 není podle primáře hlavní výhodou nové stavby. Tou je především blízká návaznost na ostatní medicínské obory, s nimiž jsou onkologové v denním kontaktu. Konzultují léčbu s chirurgy, gynekology a dalšími kolegy. Stávající pavilon je ale zcela mimo nemocniční areály.

V novém pavilonu se také zkrátí čekací doba na zahájení léčby na lineárním ozařovači. Zatím fungují na onkologii dva urychlovače, v novém pavilonu budou tři a další připravené místo pro případný čtvrtý přístroj. I když oba urychlovače pracují na svoje technologické maximum, denně zhruba od 07:00 do 18:00 až 21:00, na zahájení léčby se čeká dva měsíce. Doba se v novém pavilonu zkrátí, Fínek zatím nedokázal odhadnout o kolik.

ČTK

Nová onkologie by měla začít sloužit pacientům v Plzni příští rok
Ohodnoťte tento článek!