Nová přesčasová pravidla komplikují práci záchranářů

Ilustrační foto; lékař, hodiny, přesčasy

Nová pravidla, která omezují počet odsloužených přesčasových hodin, komplikují práci středočeským záchranářům. Minimálně pětině lékařů záchranné služby hrozí, že limit překročí. ČTK to sdělil ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martin Houdek.

Směrnice Evropské unie o pracovní době začala v ČR platit od 1. ledna. Upravuje mimo jiné přesčasovou práci lékařů, kteří nově nesmí sloužit více než osm přesčasových hodin týdně. Záchranáři ještě vyčkávají, jaký vliv bude mít omezení přesčasů na celý systém, ale už nyní zaznamenali komplikace při plánování služeb. „Problém s eventuálním překročením přesčasových hodin může nastat zhruba u 20 až 30 procent lékařů,“ uvedl Houdek.

Nová norma se týká pouze lékařů. U dalších pracovníků, jako jsou řidiči a záchranáři, omezení přesčasů neplatí. Ředitel záchranné služby očekává příliv lékařů z jiných zdravotnických zařízení. „Jinými slovy, tam, kde si nebudou moci vydělat v zařízení, kde mají hlavní pracovní poměr, tak si další přesčasy mohou legálně nabrat u nás. V tom vidím absurditu omezení,“ konstatuje ředitel záchranné služby.

Využití lékaře v terénu výrazně zefektivňuje takzvaný systém Rendez-vous, kdy lékař přijíždí k případu v samostatném autě a může se tak v případě potřeby samostatně přesouvat rovnou k dalšímu případu a nemusí se vracet se sanitkou do nemocnice. „Rozhodně neplánujeme omezení počtu lékařských míst, v čemž nás podporuje i kraj. Pokud bychom k tomu byli nakonec někdy donuceni, tak pouze tam, kde ještě není Randez-vouz systém a je tedy možné ho tam zavést,“ řekl Houdek.

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje má 92 kmenových lékařů a k tomu mnoho externistů. Někteří z nich odslouží čtyři služby měsíčně, jiní třeba i deset. Středočeské záchrance chybí ještě asi deset lékařů. V nepřetržitém provozu zde funguje přes 80 sanitních vozů a 38 výjezdových základen.

Ohodnoťte tento článek!