Přejít na obsah

Nová rezonance v hradecké nemocnici zkrátí čekání na vyšetření

zpět
7.12.2016
*magnetická rezonance, CT, MMR
zvětšit*magnetická rezonance, CT, MMRZdroj: Shutterstock

*magnetická rezonance, CT, MMR | Zdroj: Shutterstock

 

Fakultní nemocnice v Hradci Králové dnes uvedla do provozu magnetickou rezonanci za zhruba 30 milionů korun.

Přístroj bude využívaný pro vyšetření a plánování léčby zářením, řekl dnes novinářům přednosta Kliniky onkologie a radioterapie hradecké nemocnice Jiří Petera. Nemocnice očekává, že nové zařízení zkrátí současné čekací doby na vyšetření za čtyř až šesti týdnů na polovinu.

Královéhradecká nemocnice dosud měla dvě magnetické rezonance, vzhledem k rostoucímu počtu onkologických pacientů a potřebě vyšetření magnetickou rezonancí, se nemocnice rozhodla nakoupit další zařízení. „Kapacita byla nedostatečná, byly dlouhé čekací doby a museli jsme s tímto vyšetřením šetřit,“ řekl Petera.

Podle Petery příprava zevního ozařování magnetickou rezonancí umožní lépe definovat vlastní objem nádorů a sníží radiační zátěž na okolní zdravé tkáně a orgány. „Počítáme s tím, že nový přístroj pojede na dvě směny, dopolední provoz bude vyhrazený pro plánování radioterapie, odpoledne budou na programu diagnostická vyšetření,“ řekl přednosta. Nový přístroj by denně mohl zvládnout 15 až 20 pacientů.

Královéhradeckým onkologickým centrem ročně projde přes 10.000 pacientů nejen z Královéhradeckého kraje. Pacienti přicházejí nejčastěji s karcinomy prostaty, prsu, plic, střev či gynekologickými nádory. „Léčíme celou řadu pacientů i z ostatních částí republiky, protože poskytujeme některé léčebné metody, které jinde nedělají,“ řekl Petera. Podle něj je mimoregionálních pacientů zhruba deset až 15 procent.


Komentovat článek: Nová rezonance v hradecké nemocnici zkrátí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné