Nové dialyzační středisko v Nymburce zkrátí dojíždění pacientů

Díky novému dialyzačnímu středisku v Nymburce již pacienti s onemocněním ledvin nebudou muset dojíždět za léčbou do 30 kilometrů vzdáleného Kolína nebo Mladé Boleslavi.

Středisko se otevřelo minulý týden. Rekonstrukce bývalé úřadovny železniční policie v Nádražní ulici trvala zhruba půl roku, náklady se pohybovaly kolem 30 milionů korun. Dalších zhruba 15 milionů stálo vybavení. Řekla to Michaela Stiblíková, manažerka pro styk s veřejností společnosti Fresenius Medical Care, která je investorem a provozovatelem střediska.

Ředitel společnosti Fresenius David Prokeš předpokládá, že ze začátku bude nové dialyzační středisko v Nymburce využívat zhruba 32 až 35 pacientů. „Pro dialyzované pacienty z Nymburka, Poděbrad, Milovic, Lysé nad Labem a celého spádového území naší nemocnice je to velmi dobrá zpráva,“ uvedla ředitelka nymburské nemocnice Alena Havelková. Dialyzační centrum bude úzce spolupracovat s Nemocnicí Nymburk, kde vznikne nová nefrologická ambulance. V rámci transplantačního programu bude spolupracovat také s pražským IKEM.

Slavnostní otevření střediska se podle Stiblíkové očekává v dubnu, nebo květnu, až bude provoz stabilizovaný. Středisko pojme při plném provozu 15 pacientů na jednu směnu. Fresenius Medical Care v České republice provozuje největší síť dialyzačních středisek pod značkou NephroCare. Ve Středočeském kraji má ještě šest středisek – v Benešově, Příbrami, Kladně, Slaném, Mělníku a Kolíně. Dialyzační střediska této firmy využívá ve středních Čechách zhruba 500 pacientů.

Dialyzační střediska pečují o pacienty, kterým selhaly ledviny. Lidé postižení tímto selháním musí na léčbu docházet třikrát týdně na čtyři až pět hodin. Léčba selhání ledvin je tak velkým zásahem do jejich osobního života.

Společnost Fresenius Medical Care je celosvětově největším poskytovatelem produktů a služeb pro pacienty s chronickým selháním ledvin. Prostřednictvím sítě 3432 dialyzačních středisek poskytuje společnost dialyzační léčbu více než 294.000 pacientů na celém světě. V České republice působí od roku 1993 a v současné době zabezpečuje péči o více než 1600 pacientů v chronickém dialyzačním programu.

Ohodnoťte tento článek!