Nové informace poslanců by mohly zvrátit vývoj kauzy Diag Human

Letitý spor státu s firmou Diag Human by mohl nabrat příznivější vývoj. Poslanci, kteří se kauzou zabývají, mají totiž v rukou cizojazyčné dokumenty s novými informacemi, které mohou údajně státu pomoci. Ministr zdravotnictví chce na základě nových materiálů navrhnout obnovu celého řízení…

PRAHA –

Šedivá dnes uvedla, že řízení v tomto sporu by mělo být obnoveno od samého počátku. Neví sice, jestli nová fakta mohou vývoj kauzy úplně zvrátit, v každém případě by ale prý mohla sehrát pro republiku kladnou roli – aspoň co se týká výše náhrady škody.

Například místopředseda komise Milan Cabrnoch (ODS) a také její další člen Svatopluk Karásek (US-DEU) dnes ale tvrdili, že stát rozhodně není bez šancí. „Považuji za reálné, že se vývoj té kauzy zvrátí,“ prohlásil Cabrnoch.

Kubinyi dosud optimistický nebyl. Již v květnu připustil možnost mimosoudního vyrovnání, pokud to bude pro stát levnější.

„V tuto chvíli, co vím já, nevidím možnost dalšího boje. Pokud úřad (pro zastupování státu ve věcech majetkových) něco najde, ať se pokusí spor vyhrát,“ uvedl tehdy. „To prohlášení dal ve chvíli, kdy nevěděl, co my máme v ruce,“ prohlásila Šedivá.

Komise má prý rozhodující materiály

O vývoji v případu Diag Human informovala ve středu i Česká televize. Uvedla, že komise má k dispozici materiály, které údajně ukazují na neserióznost Diag Human a mohou vývoj kauzy zvrátit.

Redaktor ČT se Šedivé telefonicky dotázal, zda jde o dokument, který potvrzuje, že firma Nordisk odmítla další spolupráci s Diag Human nikoli na základě Bojarova dopisu, ale proto, že Diag Human Nordisku dlužila peníze. Předsedkyně komise odpověděla, že „je to v podstatě tento materiál.“

Zastupováním státu v kauze Diag Human pověřila bývalá ministryně Součková brněnského advokáta Zdeňka Nováčka.

Podle nynějšího vedení ministerstva si účtoval o 3,2 milionu korun více, než mu náleželo. Nováček s postupem úřadu nesouhlasí a nevylučuje možnost, že se obrátí na soud.

Podle ČT existuje smlouva uzavřená loni v září mezi Nováčkem a Součkovou, která právníkovi slibuje za zastupování státu odměnu deset milionů korun, a to bez ohledu na výsledek sporu.

Stejnou částku by advokát získal, kdyby ministerstvo smlouvu vypovědělo. Pokud by ale stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by Nováček podle ČT 170 milionů.

Přestože Součková existenci dokumentu potvrdila, Kubinyi prohlásil, že žádná taková smlouva na jeho úřadě není a že ji nezná. Nováček i Součková to ale zpochybňují.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!