Nové léky mohou ušetřit miliony. Chybí jim ale razítko

léky

Stačilo jedno razítko a léčba rakoviny prsu se mohla dostat až k dvojnásobku českých žen. Zdravotnictví ani pacienty by to přitom nestálo jedinou korunu navíc. Na trhu se totiž objevily nové onkologické léky. Jsou stejně účinné jako ty současné, cenově ale daleko dostupnější. Přijdou téměř na polovinu.

Už rok a půl mají tyto pilulky k dispozici nemocní v Anglii. Během letoška je smějí užívat i pacienti v okolních státech.

Na český trh se ale nedostanou. „Úřady je sem nepustí,“ vysvětluje šéf České asociace farmaceutických firem Emil Zörner.

Jak je to možné?

Příliš drahé papírování

Aby se do rukou českých pacientů dostal nový lék, musí ho nejprve schválit Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten také léku přisoudí příslušnou cenu a úhradu – tedy částku, kterou je za něj stát ochotný platit z veřejného pojištění.

SÚKL ale kolabuje. Nezvládá nápor administrativy, která je s registrací nových léků spojena. Nestíhá ani snižovat ceny starších léků. To musí udělat každý rok.

Řada firem proto hlásí: Boj s českými úřady vzdáváme. Žádné nové léky nebudou.

„Je to tak. Po roce čekání na razítko ztratí trpělivost. Léky mají určitou expiraci, nevydrží věčně. Navíc firma nemůže nic naplánovat. Selhává obchodní strategie,“ potvrdil mluvčí společnosti Teva Pavel Košek.

Jeho firma například čeká na registraci nového onkologického léku devět měsíců. Bez úspěchu.

Není sama. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz se na trh marně pokouší proniknout se 41 medikamenty další 4 výrobci. Všechno jsou to přitom léky generické – tedy levnější varianty už existujících léků.

Pokud by se na český trh dostaly, nevylepšilo by to jen konta výrobců. Prospělo by to i Česku. S každým novým generikem totiž roste na trhu konkurence. Přirozeně se pak snižují ceny všech léků na danou chorobu.

Například u zmíněného karcinomu prsu by české zdravotnictví ušetřilo až sto milionů korun. „To při snížení nákladů na celou skupinu léků,“ podotýká Zörner. Podobně by to podle něj vypadalo i u dalších diagnóz.

Změna do voleb?

Ke stolu už proto dnes zasedá i sněmovna. Respektive její podvýbor pro ekonomiku ve zdravotnictví. Na dopolední zasedání si dnes poslanci pozvali několik odborníků. Ti by měli spolupracovat na změně zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterým se celý systém řídí. Návrh by měl být hotový do voleb.

„Je to absolutně nevyhnutelné. Ten systém je těžkopádný a drahý. Neumožňuje vyřadit staré a nepoužívané léky, zatímco nové nepřijímá. Do budoucna se to bude dál komplikovat,“ vysvětlil snahu iniciátor návrhu, lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Současný zákon podle něj přináší jen ztráty. „Není ani divu,“ podotkl.

Narážel na to, jakým způsobem vešla norma v platnost: Poté, co návrh odmítla vláda, se osmnáctistránkový dokument ocitl jako přílepek k zákonu o stabilizaci veřejných rozpočtů. Zákonodárci ho pak schválili i přesto, že neprošel řádným připomínkovým řízením.

Ministerstvo: Problém řeší Janotův balíček

Za „nevhodný“ považuje stav také ministerstvo zdravotnictví. „Již delší dobu máme připravena legislativní opatření, která by tuto dobu měla minimalizovat,“ řekl mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.

Doposud se ale podle něj žádnou ze změn nepodařilo prosadit.

„Na druhou stranu byl ale přijat vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s návrhem zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2010. Tento obsahuje některé dílčí mechanismy zjednodušení a zrychlení správních řízení, které se dotknou také generik,“ podotkl Sršeň.

Ohodnoťte tento článek!