Přejít na obsah

Nové přístroje umožní komfortnější a rychlejší vyšetření prsu

zpět
24.10.2010
Mamografie plně hrazena i ženám nad 70 let
zvětšitMamografie plně hrazena i ženám nad 70 let
Autor: Sestra

Mamografie plně hrazena i ženám nad 70 let | Autor: Sestra

 

Vyšší komfort čeká pacientky radiologického oddělení Vítkovické nemocnice, která v pátek otevřela nové mamodiagnostické a screeningové centrum.

Ženy, které sem přijdou na vyšetření prsu, čeká příjemnější prostředí a nová přesnější technika - špičkový digitální mamograf a horizontální bioptický stůl. Ten je určen pro odběr i velmi malého vzorku patologické tkáně. V České republice je jediný. „Rozlišovací schopnost nového digitálního mamografu je mnohem větší než u starších typů. Pro pacientky to znamená, že se zvýšila pravděpodobnost odhalení velmi drobných nádorových ložisek v prsu. Vyšetření je rychlejší, bez prodlev. Jsme schopni denně vyšetřit okolo pětapadesáti žen, co je asi o dvacet více než na starších typech mamografu,“ uvedl primář radiologického oddělení Vítkovické nemocnice Jaroslav Krátký.

Unikátní je také nový horizontální bioptický stůl, který je určen pro odběr malého vzorku tkáně automatickou jehlou či pomocí vakua. „Díky tomuto zařízení jsme schopni s velkou přesností odstranit z prsu i velmi drobné kalcifikace. To dřív nebylo možné,“ upřesnil primář Krátký. Na nové zařízení se přišla podívat i vedoucí mamodiagnostického pracoviště ostravské fakultní nemocnice Markéta Pernicová. „Pacientky, které potřebovaly například vakuovou biopsii, jsme dříve posílali do Nového Jičína, teď budou moci podstoupit zákrok i ve Vítkovicích,“ uvedla Pernicová.

Ročně je na mamografickém pracovišti Vítkovické nemocnice preventivně vyšetřeno okolo 6500 žen bez klinických známek onemocnění. U několika desítek z nich ale lékaři odhalí zhoubný nádor prsu. Mimoto je provedeno kolem 3500 diagnostických mamografií, tedy u těch žen, které mají nějaké klinické příznaky


Autoři

Mirka Chlebounová, Regionální deník

Komentovat článek: Nové přístroje umožní komfortnější a rychlejší…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné