Nové vedení kraje chce odvolat ředitele kladenské nemocnice

Nemocnice Kladno

Nové vedení Středočeského kraje doporučilo představenstvu kladenské nemocnice odvolat ředitele Vladimíra Lemona.

Ukázalo se, že nemocnice byla loni ve ztrátě 185 milionů korun, řekl novinářům hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Martin Kupka (ODS) po dnešním jednání krajské rady, které se zabývalo situací ve všech pěti středočeských oblastních nemocnicích.

Nové vedení kraje tvořené koalicí ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 zároveň vyzvalo představenstva ostatních krajských nemocnic, aby do konce měsíce doložila údaje o hospodaření svých zařízení. „Ta situace je vážná, nikoliv fatální,“ komentovala situaci v kladenské nemocnici hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Podle ní bude nemocnici určitě nyní čekat období krizového managementu, aby se dostala ze ztrátových čísel. Opatření ale podle ní v žádném případě neomezí péči o pacienty.

Lemon řekl, že ztrátové hospodaření se nevyřeší, dokud se nezmění systém financování nemocnic a nastavení smluv s pojišťovnami. „Nemocnice nelze srovnávat, jsou nemocnice, které mají super vedení a jsou ve ztrátě, a jsou nemocnice, které nemají super vedení a jsou v zisku, protože tak je to nastavené,“ uvedl. Poukázal na to, že zařízení dostávají od pojišťoven různé částky za stejné případy. „To jsou argumenty, které my víme, ale nikoho to nezajímá. Uvidím, jestli to budu moci ještě vysvětlit,“ dodal.

Kladenská nemocnice podávala na základě výjimky daňové přiznání v odloženém termínu, ke Kupkovi informace o loňské ztrátě dostala ve středu. „Rada Středočeského kraje v pozici valné hromady doporučila představenstvu Oblastní nemocnice Kladno, aby odvolalo ředitele v reakci na to čerstvé zjištění a vypsalo výběrové řízení na nového ředitele,“ řekl.

Podle bývalého hejtmana Miloše Petery (ČSSD) se situace v Kladně řešila a letos se znovu soutěžily některé smlouvy. Podotkl, že provozní náklady se zvýšily investiční výstavbou a nemocnice má také špatnou skladbu pojištěnců. Velké procento je z jiné pojišťovny než z VZP. Zařízení pak dostává méně za jednotlivé výkony a podle Petery přichází o 60 až 70 milionů Kč. „Myslím si, že pan ředitel samozřejmě nese odpovědnost za hospodaření nemocnice. Je to čistě v kompetenci valné hromady a pana náměstka pro zdravotnictví,“ uvedl. Rozhodnutí rady prý nebere politicky.

Vedení kraje podle Kupky nemá víc nástrojů než si vyžádat údaje o hospodaření a připravit kroky pro situaci, kdy bude možné zvolit nové lidi do představenstva a dozorčí rady. K tomu je třeba návrh zastupitelstva. Pokud představenstvo Lemona odvolat odmítne, bude se podle hejtmanky muset počkat do příštího jednání zastupitelstva. „Jediné, co můžeme, je doporučit jim pana ředitele odvolat,“ řekla.

Podle současné legislativy je vyhrazeno zastupitelstvu navrhovat zástupce do orgánů společností, v nichž má kraj majetkovou účast nebo je jejich jediným společníkem či akcionářem. Současné vedení se tak nemůže zachovat jako někdejší krajská vláda Davida Ratha (dříve ČSSD), která po svém nástupu obměnila představenstva všech nemocnic. „Počkáme na jednání zastupitelstva, které schválí návrh na nové obsazení představenstev a dozorčích rad jednotlivých oblastních nemocnic,“ dodal Kupka.

Ohodnoťte tento článek!