Nové vedení kraje ztratilo vliv v Krajské nemocnici v Liberci

Nové vedení Libereckého kraje ztratilo vliv v Krajské nemocnici v Liberci. Kraj nemá v dozorčí radě nemocnice žádného zástupce, a ztratil tak vliv na řízení nemocnice i kontrolu nad jejím hospodařením.

Novináře o tom informoval hejtman Martin Půta. Obměnu dozorčí rady dnes zablokoval zástupce minoritního akcionáře – města Liberce. Důvodem jsou politické neshody. Na pacienty ani na chod největšího zdravotnického zařízení v kraji to nebude mít vliv, ujistil novináře generální ředitel nemocnice Jiří Veselka.

Krajská nemocnice Liberec je od února 2006 akciovou společností se základním kapitálem 990 milionů korun. Majoritním vlastníkem je Liberecký kraj, menšinový podíl 17,53 procenta akcií drží město Liberec. Stanovy ale dávají minoritnímu akcionáři velkou moc, může zablokovat změny v dozorčí radě i rozhodnutí o případné likvidaci společnosti, zvýšení základního kapitálu úpisem dalších akcií a podobně. Všechna tato rozhodnutí podle stanov vyžadují souhlas všech akcionářů. Kraj má v dozorčí radě čtyři zástupce, město dva a tři volí zaměstnanci nemocnice.

Liberecký kraj měl v dozorčí radě jen tři zástupce, čtvrtému vypršel mandát loni v červnu. Zbylí tři – Zdeněk Bursa a Martin Sepp (oba ČSSD) a Stanislav Mackovík (KSČM) dnes rezignovali. Krajští zastupitelé schválili už v prosinci čtyři nové členy do dozorčí rady nemocnice – za vítězné Starosty pro Liberecký kraj by tam měli zasednout Půta a Lena Mlejnková, koaliční Změnu pro Liberecký kraj měl zastupovat Jan Korytář a Josef Šedlbauer. Oba jsou však zároveň opozičními zastupiteli v Liberci a nepatří právě k oblíbeným.

„Zastupitelé opakovaně návrh kraje neschválili, a tak jsem to chápal tak, že nemůžu hlasovat pro,“ vysvětlil novinářům Petr Černý (zvolený za Věci veřejné), který na dnešní valné hromadě město zastupoval. Černý hlasoval pouze pro snížení odměn pro členy dozorčí rady z 30.000 na 10.000 korun a pro předsedu z 50.000 na 15.000 korun. Souhlasil i s doplněním smluv o klauzuli, podle níž nemohou odměny za práci v dozorčí radě pobírat uvolnění zastupitelé kraje ani města.

Podle Černého nezbude kraji nic jiného než vyjednat s městem kompromis. Obě strany na to mají měsíc, další valná hromada se koná 1. března. Podle Půty je jednání libereckých zastupitelů bezprecedentní, v minulosti nikdy město zvolené zástupce kraje v dozorčí radě nezpochybňovalo a totéž platilo pro kraj ve vztahu k zástupcům města. „Já předpokládám, že dojdeme s Libercem příští měsíc k nějaké shodě na tom, že by zastoupení obou akcionářů v dozorčích orgánech mělo být naplněno,“ dodal hejtman.

Ohodnoťte tento článek!