Nově vybudovaná lůžka v pardubickém nemocnici budou dál zavřená

Nově vybudovaná lůžka na onkologickém oddělení pardubické nemocnice zůstanou nadále prázdná, přitom zkolaudovány byly už loni v říjnu.

Od prosince loňského roku vyjednával Pardubický kraj s firmou Multiscan, která v nemocnici provozuje radioterapii a chemoterapii, o podobě memoranda vzájemné spolupráce. Obě strany jej měly dnes podepsat. Společnost však od podpisu ustoupila. Novinářům to dnes řekl hejtman Radko Martínek (ČSSD). Ředitel firmy Jan Calta ČTK řekl, že memorandum pro Multiscan nebylo výhodné.
„Pořád věřím v to, že si to pan majitel rozmyslí a memorandum nakonec podepíše,“ řekl hejtman.
Kraj požaduje, aby společnost zdarma nemocnici převedla nově vybudovaná lůžka za 63 milionů korun. Chce firmě také navýšit nájemné a požaduje dar v hodnotě investic, které firma vložila do nemovitého majetku. Za to nabízí prodloužení smlouvy o pět let, tedy do roku 2019. Multiscan by také mohl nakupovat novou technologii bez souhlasu kraje.
„Máme zájem dohodu uzavřít, ale vyváženou. Domluvit se chceme, nás to taky netěší. Souhlasili jsem s tím, že jim lůžka odprodáme. Nehodláme to vyvážit prodloužením smlouvy. Nás zajímá momentální budoucnost. Veškeré kroky, které kraj a nemocnice podniká, vedou k tomu, že nás odsud chtějí vytlačit,“ řekl ředitel Multiscanu Calta.
Krajem najatý právník Libor Malý, který na podobě ujednání spolupracoval, dnes řekl, že koncept byl již hotový ke konci ledna a soukromá firma s ním souhlasila. Do poslední chvíle se už jen upravovala stylistika jednotlivých bodů.
„Lůžka, stacionář, provoz a doba nájmu byly dohodnuty a odsouhlaseny 20. ledna, na to se nic neměnilo. Memorandum spravedlivě upravuje poměry v nemocnici, aby firma mohla provozovat činnost, o které tvrdí, že jí o ní jde,“ řekl Malý.
Ředitel Multiscanu oponuje, že Multiscan nikdy nedeklaroval, že text memoranda je definitivní a že jej podepíše. Připomínky, které požadoval zapracovat, se v ujednání neobjevily, uvedl Calta.
Stará lůžková část onkologie disponuje 35 lůžky, nová jich má více než 40 a je mnohem lépe a moderněji vybavená. Nové oddělení zůstává nadále zavřené.

Ohodnoťte tento článek!