Přejít na obsah

Novela má stanovit, že leteckou záchranku financuje stát

zpět
28.11.2007

Vrtulníky pro leteckou záchrannou službu zajišťuje a jejich provoz financuje ministerstvo zdravotnictví. Zákon mu to zatím neukládá, ministerstvo to dělá na základě usnesení kabinetu z roku 1999. Sněmovna však propustila do další fáze jednání vládní návrh, který by tuto povinnost státu, tedy ministerstvu, výslovně uložil...

Legislativní lhůty přitom poslanci zkrátili tak, že normu budou možná schvalovat ještě na této schůzi.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt již dříve uvedl, že beze změny zůstane ustanovení zákona, že zdravotnickou záchranku zřizují kraje, které odpovídají za její organizaci a zajištění činnosti ve svém obvodu. „Účelem navrhované právní úpravy je dát do souladu praxi a právní úpravu, tedy vymezit povinnost státu zajistit letadla pro zdravotnickou záchrannou službu a financování jejich provozu tak, aby bylo jednoznačně zřejmé, že tato povinnost nepřísluší krajům,“ vysvětlil mluvčí.

Letecká záchranná služba má v Česku deset stanovišť. V Praze, Brně a Hradci Králové ji zajišťuje policie, v Plzni armáda a v Českých Budějovicích, v Ústí nad Labem, Liberci, Jihlavě, Olomouci a Ostravě soukromníci. Podle předběžné dohody by nadále policie měla provozovat základnu jen v Praze, základny v Brně a Hradci Králové by měly zajišťovat soukromé firmy. K tomu je ale nutná změna zákona.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Novela má stanovit, že leteckou záchranku…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Novela má stanovit, že leteckou záchranku…

Komentáře

1 komentář
Vrtule A proč?  | 28. 11. 2007 20:43

Proč stát platí soukromé podnikání stamiliony a vybavuje je vrtulníky? Proč stát dávno nevypíše tendr na zajištění LZZS v ČR bez jeho finanční účasti? Proč to není jako v sousedních zemích EU s bohatou historií v LZZS, kde finanční krytí je z pojištění apod.?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné