Novela má stanovit, že leteckou záchranku financuje stát

Titulní obrázek

Vrtulníky pro leteckou záchrannou službu zajišťuje a jejich provoz financuje ministerstvo zdravotnictví. Zákon mu to zatím neukládá, ministerstvo to dělá na základě usnesení kabinetu z roku 1999. Sněmovna však propustila do další fáze jednání vládní návrh, který by tuto povinnost státu, tedy ministerstvu, výslovně uložil…

Legislativní lhůty přitom poslanci zkrátili tak, že normu budou možná schvalovat ještě na této schůzi.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt již dříve uvedl, že beze změny zůstane ustanovení zákona, že zdravotnickou záchranku zřizují kraje, které odpovídají za její organizaci a zajištění činnosti ve svém obvodu. „Účelem navrhované právní úpravy je dát do souladu praxi a právní úpravu, tedy vymezit povinnost státu zajistit letadla pro zdravotnickou záchrannou službu a financování jejich provozu tak, aby bylo jednoznačně zřejmé, že tato povinnost nepřísluší krajům,“ vysvětlil mluvčí.

Letecká záchranná služba má v Česku deset stanovišť. V Praze, Brně a Hradci Králové ji zajišťuje policie, v Plzni armáda a v Českých Budějovicích, v Ústí nad Labem, Liberci, Jihlavě, Olomouci a Ostravě soukromníci. Podle předběžné dohody by nadále policie měla provozovat základnu jen v Praze, základny v Brně a Hradci Králové by měly zajišťovat soukromé firmy. K tomu je ale nutná změna zákona.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!