Přejít na obsah

Novela zpřísňující fúze se vrací do sněmovny

zpět
24.7.2009

Poslanci se budou znovu zabývat novelou zpřísňující podmínky při slučování zdravotních pojišťoven. Návrh poslanců kolem Ludvíka Hovorky senátoři odmítli a přijali pozměňovacími návrhy. Zákonodárci se shodli, že nechtějí změnou zákona bránit fúzím, ale účinněji je kontrolovat a posílit roli státu v kontrole pojišťoven....

Senátoři se přiklonili ke znění, které navrhl exministr zdravotnictví, senátor Tomáš Julínek (ODS) a v úterý je schválil senátní zdravotní výbor. Platný zákon umožňuje, aby pojišťovna a zdravotnické zařízení byly majetkově propojeny. Novela to má změnit. Julínek mimo jiné přináší termín „důvěryhodnost“ členů správních orgánů pojišťoven, podobně jako je tomu u bank. Upravuje podmínky vzniku zdravotních pojišťoven a roli a kontrolní mechanismy ministerstva zdravotnictví. Zákon má zakázat lákání nových pojištěnců na neoprávněné výhody a zabránit, aby k tomu byly zneužívány fondy prevence.

Fúze nejsou špatné, ale..

Hovorka a Julínek se shodli, že fúze nejsou samy o sobě špatné, naopak mohou být receptem na krizi. V názoru na to, jak do budoucna zabránit účelovým fúzím, které by mohly ohrozit pojištěnce, se ale oba politici rozcházejí. Julínek do návrhu přidal některé části svých reformních zdravotnických zákonů, které se mu nepodařilo prosadit v době, kdy vedl ministerstvo zdravotnictví. Snahy prosadit reformní a protikrizová opatření z dílny Julínka i následujících ministryň Daniely Filipiové (ODS) a Dany Juráskové ale dlouhodobě kritizují ČSSD, KSČM i část KDU-ČSL.

Poslanci by měly o novele rozhodnout v září

Text schválený v červnu sněmovnou počítá s tím, že fúze bude možná jen v případě, že některá z pojišťoven do roku od založení nezíská alespoň 100.000 pojištěnců, nebo se ocitne v nucené správě. Platný zákon stanoví podmínku 50.000 pojištěnců. Poslanci se budou zabývat novelou na řádné schůzi v září. Bude poslední před říjnovými předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny

msvo, ww.Zdraví.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

msvo

Komentovat článek: Novela zpřísňující fúze se vrací do sněmovny

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Novela zpřísňující fúze se vrací do sněmovny

Komentáře

dalších 8 komentářů
dekuji pani Katango Re:Dneska Žalud  | 25. 07. 2009 12:14

ze jste ho pojmenovala jedinym spravnym zpusobem

katango Dneska Žalud  | 25. 07. 2009 09:19

ublíženě rozjímá v tisku,jak je možné,že tak skvělá reforma neprošla.Kdysi ho někde,už nevím kde,nazvali největším odborníkem na systémy zdravotnictví.Je-li to pravda,ať nás bohové chrání před těmi menšími !

napinak co se ve skutrecnosti odehralo  | 24. 07. 2009 14:18

odhalim zitra ... dobrou

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné