Novelu zákona, která ruší obor sestra na VOŠ, projednají výbory

Titulní obrázek

Novela také zavádí pojem takzvané praktické sestry, měly by se jimi stát současné ošetřovatelky a zdravotnické asistentky. Zrušení oboru na VOŠ ale nemá jasnou podporu, spíše naopak. Proti záměru ministerstva zdravotnictví někteří poslanci ostře vystoupili…

Vládní novelu zákona, která mimo jiné ruší obor zdravotní sestra na vyšších odborných školách (VOŠ), projednají sněmovní výbory. Novela také zavádí pojem takzvané praktické sestry, měly by se jimi stát současné ošetřovatelky a zdravotnické asistentky. Zrušení oboru na VOŠ ale nemá jasnou podporu, spíše naopak. Proti záměru ministerstva zdravotnictví někteří poslanci ostře vystoupili.

Například místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová uvedla, že ve druhém čtení navrhne vypuštění části návrhu, kterým by se zrušil obor zdravotní sestra na VOŠ. Podle ní jde o nesystémový návrh navíc postavený na nesprávných argumentech.

Ministerstvo zdravotnictví v důvodové zprávě k návrhu tvrdí, že se většina absolventek VOŠ hlásí na vysokou školu, místo aby odcházela do praxe. Sester se pak nedostává. Šojdrová ale zmínila průzkum, z něhož vyplývá, že opak je pravdou. Podobně se vyslovila i Soňa Marková (KSČM), podle ní důvodová zpráva lže.

Šojdrová dodala, že sjednocení vzdělávání sester jen do vysokoškolského bakalářského stupně je žádoucí, ne ale nyní. Systém na to prý není připraven. S postupnou transformací VOŠ ve vysoké školy neuniverzitního typu se počítá, není to prý ale otázka dne.

Šojdrové naopak nevadí přejmenování asistentek v praktické sestry. Má jít o absolventy středních zdravotnických škol, kteří by podle návrhu po šesti měsících pod odborným dohledem mohli samostatně vykonávat ošetřovatelské funkce.

Poslanci kritizovali také fakt, že ministerstvo projednalo návrh velmi rychle a pouze s ministerstvem školství. Chyběla také porada s odbornou veřejností. O návrhu například předem nevěděla ani Asociace ředitelů zdravotnických škol ohrozit existenci zdravotnických vyšších odborných škol (VOŠ).

V Česku pracuje zhruba 90.000 sester, z nich 37.000 takzvaně u lůžka, tedy v nemocnicích. Největší problém s odchody sester je právě v lůžkové sféře. V prosinci 2008 chybělo podle šetření ministerstva ve sledovaných nemocnicích 1090 sester, nejvíce v Praze – 531.

ČTK

Novelu zákona, která ruší obor sestra na VOŠ, projednají výbory
Ohodnoťte tento článek!