Přejít na obsah

Novelu zákona, která ruší obor sestra na VOŠ, projednají výbory

zpět
17.6.2009

Novela také zavádí pojem takzvané praktické sestry, měly by se jimi stát současné ošetřovatelky a zdravotnické asistentky. Zrušení oboru na VOŠ ale nemá jasnou podporu, spíše naopak. Proti záměru ministerstva zdravotnictví někteří poslanci ostře vystoupili...

Vládní novelu zákona, která mimo jiné ruší obor zdravotní sestra na vyšších odborných školách (VOŠ), projednají sněmovní výbory. Novela také zavádí pojem takzvané praktické sestry, měly by se jimi stát současné ošetřovatelky a zdravotnické asistentky. Zrušení oboru na VOŠ ale nemá jasnou podporu, spíše naopak. Proti záměru ministerstva zdravotnictví někteří poslanci ostře vystoupili.

Například místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová uvedla, že ve druhém čtení navrhne vypuštění části návrhu, kterým by se zrušil obor zdravotní sestra na VOŠ. Podle ní jde o nesystémový návrh navíc postavený na nesprávných argumentech.

Ministerstvo zdravotnictví v důvodové zprávě k návrhu tvrdí, že se většina absolventek VOŠ hlásí na vysokou školu, místo aby odcházela do praxe. Sester se pak nedostává. Šojdrová ale zmínila průzkum, z něhož vyplývá, že opak je pravdou. Podobně se vyslovila i Soňa Marková (KSČM), podle ní důvodová zpráva lže.

Šojdrová dodala, že sjednocení vzdělávání sester jen do vysokoškolského bakalářského stupně je žádoucí, ne ale nyní. Systém na to prý není připraven. S postupnou transformací VOŠ ve vysoké školy neuniverzitního typu se počítá, není to prý ale otázka dne.

Šojdrové naopak nevadí přejmenování asistentek v praktické sestry. Má jít o absolventy středních zdravotnických škol, kteří by podle návrhu po šesti měsících pod odborným dohledem mohli samostatně vykonávat ošetřovatelské funkce.

Poslanci kritizovali také fakt, že ministerstvo projednalo návrh velmi rychle a pouze s ministerstvem školství. Chyběla také porada s odbornou veřejností. O návrhu například předem nevěděla ani Asociace ředitelů zdravotnických škol ohrozit existenci zdravotnických vyšších odborných škol (VOŠ).

V Česku pracuje zhruba 90.000 sester, z nich 37.000 takzvaně u lůžka, tedy v nemocnicích. Největší problém s odchody sester je právě v lůžkové sféře. V prosinci 2008 chybělo podle šetření ministerstva ve sledovaných nemocnicích 1090 sester, nejvíce v Praze - 531.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Novelu zákona, která ruší obor sestra na VOŠ,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Novelu zákona, která ruší obor sestra na VOŠ,…

Komentáře

dalších 14 komentářů
karaskova Nahnat otrůčky do práce  | 4. 12. 2009 21:28

přejmenovat zdravotni sestry na asistenty mohl jedine nekdo kdo absolutně nerozumi zdravotnictvi , provozu v nemocnicich.je to sprosté,dřive stačila sestřičkam maturita ted je to stejne také maturita ale asistent.a vysledek podraz a nic jneho .kdo po maturitě pujde do nemocnici a necha se ponižovat od 3roky staršich stejnych absolventek?asistent pro nikoho nema žadnou hodnotu!!§§

VK Nahnat otrůčky do práce  | 18. 06. 2009 18:45

Úvaha zněla asi takto. Mezi středním zdravotním personálem bude většina "ne-sester" se středoškolským vzděláním, bez kompetencí samostatně pracovat (ať už se budou jmenovat zdr. asistenti, nebo praktické sestry). Nad nimi budou vykonávat dozor a držet je pěkně u huby sestry vysokoškolačky a až budou moc a moc hodné a sekat hodně let latinu, budou za odměnu připuštěny k VŠ studiu a k možnosti stát se drábem - VŠ sestrou a konat zas dozor (a šikanu) nad další generací mladších otrůčků. Jenže zádrhel. Otrůčkům se nechce nastupovat do práce. Kdo by to kdy řekl, mají tolik drzosti, že nastupují na VŠ studium na "plnohodnotné" sestry po zdravce rovnou. A tak to se jim zatrhne. Zruší se VOŠky, tedy většina kapacity pro sesterské VŠ studium, absolventky zdravek nebudou mít kde dál studovat (až na pár šťastných přijatých na výběrové LF) a konečně se pohrnou do špitálů radostně sloužit vlasti. Není to špatně vymyšleno.

sestra - učitelka Re:Jak to, že to nyní jde?  | 18. 06. 2009 11:02

Zeptejte se současné paní ministryně. Byla účastna všech jednání za profesní organizaci ČAS i jako náměstkyně pro oš. péči FTN Praha. V té byla pověřena úkolem Dr. Kohoutová, nynější ředitelka Zdrav. školy Ruská, Praha, řídící pracovníci NCO NZO - DR. Pochylá, Mgr. Mikulková, PhDr. Hofštetrová. Na harmonizaci bylo vyčleněno z EU asi 0,5 miliónů EU, tyto dámy byly v Irsku... na TchajWanu,.... Možná by Vám informace upřesnili i zástupci Twining programu, především Dr. Winkl, přoč tento program raději ukončili....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné