Přejít na obsah

Novelu zákona o léčivech projedná vláda, výhrady má i svaz pacientů

zpět
11.2.2010
léky
zvětšitlékyZdroj: skinnychef.com

léky | Zdroj: skinnychef.com

 

Novelou zákona o léčivech, která má zamezit zneužívání léků s pseudoefedrinem k výrobě drog, se bude na svém nejbližším zasedání zabývat vláda. Do její kritiky se nově pustil i Svaz pacientů ČR.

Výdej léků s pseudoefedrinem a snaha zamezit jejich zneužívání k výrobě drog stále vyvolává v odborné i laické veřejnosti ostré debaty.

Po kritice ze strany České lékárnické komory (ČLnK) se nově přidal i Svaz pacientů ČR. Podle něj je totiž návrh (více o návrhu novely čtěte ZDE) proti výrobcům drog zcela neúčinný.

„Místo odebrání licence, případně i následným policejním zásahem proti 22 lékárnám s enormně zvýšeným prodejem léků s PSE, nutil SÚKL zbývajících zhruba 2600 lékáren k hlášení prodeje léků s PSE konkrétnímu kupujícímu do Centrálního úložiště elektronických receptů, určeného ze zákona k něčemu jinému,“ argumentoval prezident svazu Luboš Olejár.

Jediné, co Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a ministerstvo zdravotnictví podle něj tímto návrhem sledují, je sběr údajů ze všech běžných receptů o tom, kdo, komu, co předepisuje a kde pacient léky vyzvedává.

„Nebezpečnost jednání SÚKL však spočívá v tom, že identifikaci pacienta klidně obětuje, neboť skutečně cenný je pro Velkého bratra pouze vztah lékař – léky,“ dodává Olejár. Řešení je podle něj velmi jednoduché: omezení výdeje léků pouze na recept.

Připomínky k dispozici nemáme

Návrh novely již dnes projedná legislativní rada vlády, na svém nejbližším zasedání se mu bude věnovat i vláda samotná. V průběhu procesu prošel návrh některými úpravami, ty vycházely z připomínek Komise legislativní rady vlády.

Výtky ČLnK a pacientské organizace ale ministerstvo v potaz nevzalo, jejich stanoviska totiž nemá k dispozici. „Žádné oficiální stanovisko České lékárnické komory k dispozici nemám, ani nevím, že nějaké je a neznám jejich výtky k návrhu. V tuto chvíli nemám v ruce ani stanovisko Svazu pacientů ČR,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz náměstek pro legislativu a právo Martin Plíšek.

Na kritiku, že takový návrh si zaslouží hlubší a širší diskusi, reagoval tím, že nebylo možné, aby bylo centrální úložiště dlouhodobě zablokované. „Jasně jsme se shodli na tom, že na kontrolní závěr Úřadu pro ochranu osobních údajů se zareaguje velmi rychle,“ dodal Plíšek.

Léky jen na předpis spíše jako trest

Oba subjekty se shodují na tom, že by bylo nejlepší tyto léky zařadit do kategorie léků na předpis. Ministerstvo ale jejich názor nesdílí.

„Kategorie výdeje léků bez předpisu s omezením je nová, čerstvá, funguje od loňského roku. My chceme tuto kategorii v zákoně ponechat, existují totiž data, že po vzniku této kategorie výrazně poklesla spotřeba léků, které jsou používány k výrobě drog,“ kontroval Plíšek.

Podle něj tato kategorie přesně odpovídá množstevnímu omezení i omezení z hlediska identifikace osoby, které je ten lék vydáván.

„Otázka je, proč bychom měli většinu pacientů, kteří chtějí využívat tyto léky k léčebným účinkům trestat a posílat je do ordinace lékařů pro předpis, kvůli menšině, která tyto léky zneužívá,“ pokračoval náměstek s tím, že tato varianta je pohodlnější i pro samotné pacienty.


Komentovat článek: Novelu zákona o léčivech projedná vláda,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Novelu zákona o léčivech projedná vláda,…

Komentáře

dalších 13 komentářů
Hanák blekarnici, kdo z vas  | 12. 02. 2010 09:02

Když si na to přineseš recept ... (zkus říct DRathovi, ten za prachy udělá všecko, a ještě to pěkně vokecá).

J.S. připomínky ČLnK  | 11. 02. 2010 17:40

Pan náměstek Plíšek tu tvrdí novinářům,že „Žádné oficiální stanovisko České lékárnické komory k dispozici nemám, ani nevím, že nějaké je a neznám jejich výtky k návrhu." Ale na webu ČLnK tyto připomínky visí už nejméně týden - normálně ve veřejně přístupné části :http://www.lekarnici.cz/Pro-verejnost/Informace-pro-verejnost/Navrh-novely-zakona-o-lecivech-o-centralnim-ul-(1).aspx

doktorka Většina??  | 11. 02. 2010 15:41

Pdle odhadů je 95 léků s pseudefedrinem zneužíváno k výrobě drog. Kdo je tedy většina a kdo menšina. Navíc pseudofedrin není životně důležitý. Pokud bycho to samé udělali s ostatními omamnými látkami npř. s morfinem, oxykontinem nebo o ddihydrocdeinem či tramadolem , měli bychom brzy 99% zneužití a l% lidí užívajících oprávněně . Nyní opiáty používá lOO% oprávněně a přesto je " nutíme" pacienty obcházet taky lékaře.. Zkrátka a dobře, riziko převyšuje zisk a jediná legální droga by měla být alkohol...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné