Novinka: výdej léku bez předpisu, ale s omezením

Titulní obrázek

Od ledna platí nová kategorie léčiv, tzv. s omezením. Jde o léčiva, která jsou vydávána bez lékařského předpisu, ale přitom mají určitá omezení a nemůže si je tedy v lékárně koupit každý…

Tato kategorie léčiv doplňuje zatím dvě všeobecně známé, a to:

* výdej léku pouze na lékařský předpis

* výdej přípravku bez lékařského předpisu.

„My se na novou kategorii, tedy výdej bez lékařského předpisu, ale s omezením, velmi pečlivě připravujeme,“ řekla Právu Věra Kudynová, tisková mluvčí mezinárodní farmaceutické skupiny Zentiva.

Zákon sice platí od ledna tohoto roku, ale omezení a seznam látek, které budou zařazeny, stanoví Státní ústav pro kontrolu léčiv předpisem, a ten se nyní připravuje. Předpokládá se platnost od ledna příštího roku.

„Zavedení nového způsobu výdeje znamená, že se rozšíří skupina léků, které si pacient může zakoupit v lékárně, aniž by k tomu potřeboval lékařský předpis,“ informovala Kudynová. Například známý lék Framykoin je dosud na předpis, do budoucna bude možné jej koupit v lékárně.

Podmínkou výdeje léku bez lékařského předpisu s omezením je, že může být vydán pouze osobě, které je určen. Lékárna musí vést dokumentaci o výdeji léku včetně informací o pacientovi, kterému byl lék vydán. Státní ústav pro kontrolu léčiv stanoví jasná pravidla pro prodej takových přípravků. Ta zatím známa nejsou. „Výdej bez lékařského předpisu s omezením podporujeme, protože tak bude umožněn například prodej léků jako je modafen a paralen plus, obsahujících pseudoefedrin, a tak se sníží možnost jejich zneužívání pro výrobu drog. Pacienti přivítají, že si budou moci koupit v lékárně léky, které použijí k účinné samoléčbě, aniž by museli navštívit lékaře,“ uvedla Kudynová.

Pacient, který si bude takovéto léky kupovat, se v lékárně prokáže občanským průkazem a lék mu bude vydán, až s ním lékárník o jeho užití promluví a vše zanese do karty, kterou povede.

Společnost Zentiva nyní čeká na výsledek 146 správních řízení o změně maximální ceny léčivých přípravků. Toto řízení provádí Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Kudynová: naše léky jsou levné

„Již nyní naše analýza ale ukázala, že podle nové metodiky stanovování maximálních cen jsou naše léky lacinější, než je průměr tzv. referenčního koše,“ řekla Právu Kudynová.

Referenční koš je tvořen členskými státy EU s obdobnou kupní silou, jako je v ČR.

„Příkladem léků, které jsou pacienty často využívané a jsou levnější než stanovený průměr EU cen, jsou například Noradrenalin, Adrenalin, Anopyrin, Enelbin a Heparin,“ uvedla Kudynová.

Právo

Ohodnoťte tento článek!