Novoroční oslavy poznamenaly smrtelné nehody, požáry a úrazy

Začátek nového roku v Česku letos poznamenaly tři smrtelné dopravní nehody, na Silvestra a při novoročních oslavách hasiči vyjížděli téměř k 200 požárům. Záchranáři ošetřovali zraněné od petard a dělobuchů, na Žďársku se krátce po půlnoci při odpalování pyrotechniky zranilo osmileté dítě.

V centru Prahy kolem 03:00 opilý řidič srazil autem mladou ženu, šestadvacetiletá cizinka zemřela na místě. Muž měl v dechu podle policie přes dvě promile alkoholu, policisté ho podezírají z trestného činu usmrcení z nedbalosti, za což hrozí až osmiletý trest vězení. Na silnici první třídy v Hrádku na Frýdecko-Místecku kolem 02:20 osobní auto srazilo a usmrtilo osmnáctiletého chodce, v Brně zahynul zhruba půl hodiny po půlnoci řidič havarovaného auta, když ho při přebíhání dálnice srazilo v protisměru auto. Další novoroční nehody si vyžádaly zraněné.

Statistiku usmrcených na silnicích v prvním dni roku může rozšířit 54letý řidič osobního auta, který u Letovic na Blanensku vyjel v zatáčce ze silnice a vůz spadl z příkrého srázu zhruba 40 metrů pod úroveň silnice. Policisté zatím zjišťují, kdy se nehoda stala.

Hasiči na Silvestra a během novoročních oslav zasahovali u 195 požárů. Na prvních šest hodin nového roku připadá 124 z nich, nejčastěji hořelo v této době v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji. Oheň většinou způsobila zábavní pyrotechnika. „V případě novoročních požárů se nejčastěji jedná o požáry košů na odpadky, plastových kontejnerů, travních porostů a keřů,“ uvedla mluvčí hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. Průměrně přitom čeští hasiči vyjíždějí ke 49 požárům za den.

Dva lidé se v noci na dnešek nadýchali zplodin při požáru bytu ve Zlivi na Českobudějovicku. Škodu dva miliony korun způsobil požár velké garáže se třemi auty v Kosově na Šumpersku. V průmyslovém objektu v Nové Vsi u Chrastavy na Liberecku hořel na Nový rok uskladněný polystyren, zda byla příčinou zábavní pyrotechnika, není zatím jasné.

Počty výjezdů zdravotnických záchranářů jdou do stovek, úrazů způsobených zábavní pyrotechnikou jsou desítky. Sedm jich za silvestrovskou noc eviduje jihočeská policie, třináct pražská záchranná služba. Zraněné osmileté dítě z obce v okresu Žďár nad Sázavou záchranáři převezli do nemocnice v Brně. Devastující poranění prstů nebo celé ruky utrpěli lidé v Brně, Pardubicích či v Jaroměřicích na Svitavsku, kde vybuchla petarda v ruce patnáctiletému chlapci. V brněnském baru se nad ránem vážně postřelil muž vlastní zbraní.

První letošní novorozenci v Česku přišli na svět hned po půlnoci. Chlapec Jakub se narodil v první minutě po půlnoci v porodnici v Kadani na Chomutovsku. „Narodil se 25 vteřin po půlnoci. Rozhodně jsme to tak neplánovali,“ uvedla lékařka Hana Dvořáková. Dívka Eliška, která je prvním pražským miminkem roku, přišla na svět dvě minuty po půlnoci ve Fakultní nemocnici Motol.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!