Novorozence bude v Karlovarském kraji převážet speciální sanitka

Nová novorozenecká sanitka začne v březnu sloužit v Karlovarském kraji. Moderní vůz, vybavený speciálně pro převoz novorozenců, zakoupil záchranářům za 2,6 milionu korun Karlovarský kraj. Nahradí už nevyhovující devět let starou sanitku, řekl ČTK ředitel Zdravotnické záchranné službě Karlovarského kraje Roman Sýkora.

„Záchranná služba potřebuje transfery novorozenců provádět hlavně kvůli převozu novorozenců do vyšších zdravotnických center, kde se o ně lépe postarají. Jde o různé patologické nebo nedonošené novorozence a ti potřebují speciální péči. Do běžné sanitky se nedá dát ani inkubátor. A takových novorozenců potřebujeme ročně převézt asi sto,“ uvedl Sýkora.

Nová sanitka je vybavena nejen inkubátorem, ale také rozvody plynu, speciální klimatizací a podobně. Bezpečnosti zdravotnického personálu i samotného novorozence pomáhá i to, že všechny poličky v sanitce jsou uzavíratelné, a tak nehrozí, že by za jízdy mohlo něco vypadnout.

Sanitka bude sloužit jak pro převoz dětí na neonatologická oddělení v kraji, tak v případě závažnějších stavů z Karlovarské nemocnice do fakultních center v Plzni nebo Praze. S novorozenými dětmi jezdí jak zdravotníci záchranné služby, tak lékaři karlovarské neonatologie.

Převozů novorozenců postupně přibývá. Souvisí to i s tím, že přibývá dětí s nižší porodní váhou. Jen v karlovarské nemocnici se v loňském roce narodilo 14,6 procenta dětí s váhou pod 2500 gramů.

Ohodnoťte tento článek!