Přejít na obsah

Nový laser umožňuje šetrné operace prostaty

zpět
6.8.2010
rakovina, onkologie
zvětšitrakovina, onkologieZdroj: www.feinberg.northwestern.edu

rakovina, onkologie | Zdroj: www.feinberg.northwestern.edu

 

Nemocnice Mariánské Lázně přišla s novým řešením zákroků na prostatě. Revolučním přístrojem je thuliový urologický laser.

Informoval o tom Roman Šmucler, jednatel společnosti Asklepion SG hospital, která je většinovým vlastníkem nemocnice. Podle jeho slov je to první laser tohoto typu v Česku.

„Při operaci se neotevírá břišní stěna, zákrok je veden penisem. Laser je selektivní a přesný, neprostupuje do tkání, nepálí ji, pacienti netrpí bolestí, nekrvácí,“ vyjmenoval Šmucler výhody. Operovat je možné prostaty takových rozměrů, na něž běžné lasery nestačí.

„Z obávaného výkonu se stává jen krátká epizoda. Zákrok přináší okamžitou úlevu, navíc šetří náklady,“ uvedl Šmucler a dodal: „Je vhodný rovněž pro onkologii.“ Zákrok, který je prováděn pod plnou anestezií, vyjde na 50 000 korun.

Hradí jej pojišťovny, pacienti doplatí 5000 korun na laserové vlákno. Podle Šmuclera je možné ráno odoperovat a večer jít domů. Aby ale výkon pojišťovny uhradily, musí být pacient čtyři dny hospitalizován. O operace je velký zájem, nemocnice má až do listopadu plno. Měsíčně jde až o 60 zákroků, nemocnice by jich ale zvládla několikanásobně víc.

Přístroj lze využít i v jiných oborech, při operaci děložního čípku, operacích v dutině ústní či chrápání, při provádění biopsie, u povrchových nádorů močového měchýře, při operaci rekta. Podle primáře urologického oddělení mariánskolázeňské nemocnice Saida Umera ulehčuje thuliový laser práci lékařům a ulevuje pacientům. Dokáže současně řezat, rozbíjet a spálit příslušnou tkáň.

„Rozdrtí i mnohočetné močové kameny, jedním zákrokem lze odstranit prostatu i močové kameny,“ přiblížil.

Nemocnice zakoupila přístroj z vlastních prostředků. „Laser vyjde na čtyři milióny korun, my jsme jej pořídili za dva,“ uvedl Šmucler. Lékaři Asklepionu absolvovali proškolení v London College Hospital, s odborníky z Londýna budou pokračovat ve spolupráci na klinickém výzkumu. Při zavádění a využívání této techniky bude tým českých urologů spolupracovat s Urologickou klinikou 1. lékařské fakulty a VFN v Praze.

Šmucler přirovnal thuliový laser k revoluci v urologii, díky níž by se měl Nemocnici Mariánské Lázně vrátit ztracený kredit špičkového urologického pracoviště.


Klíčová slova

Autoři

Jindra Pašková, Právo

Komentovat článek: Nový laser umožňuje šetrné operace prostaty

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nový laser umožňuje šetrné operace prostaty

Komentáře

dalších 5 komentářů
Pavel Horák Dotaz  | 16. 05. 2016 22:52

Zdravím, je možná operace zvětšené prostaty v laserem v Ostravě.Děkuji za odpověď. Pavel Horák Ostrava

volorinka RAKOVINA PROSTATY  | 14. 04. 2011 15:48

rakovina prostaty..co dál? 45-50 let Dobrý den, prosím o radu, respektive někoho ochotného rozdělit se o vlastní zkušenost.. řešíme rakovinu prostaty, pravděpodobně operativním zákrokem. Byla bych vděčná za jakoukoliv informaci o pooperativním stavu, nebo vlastně ani ne tak úplně bezprostředně pooperativní, jako spíš případné komplikace v dalším životě. Ano, každý jsme jiný a těch následných variant je skutečně mnoho. Budu Vám velice vděčná za jakoukoliv reakci k tomuto tématu.. Případně na email: volorinka@seznam.cz

Josef Vrána Pan  | 7. 12. 2010 16:54

Dobrý den,kam by se měl pacient obrátit nejdříve,pokud má zájem o operování?Děkuji Vrána

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné