Nový přístroj umožní více vyšetření střev

Nový endoskop nejmodernějšího typu, který slouží k vyšetření i léčbě trávicího ústrojí, začala používat FN s poliklinikou v Ostravě-Porubě. Zařízení v celkové hodnotě téměř dva miliony korun využije i v rámci preventivního programu…

Ostrava – zaměřeného na včasné zjištění zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku. „Ve výskytu kolorektálního karcinomu se Česká republika pohybuje na špičce evropského žebříčku, ročně přibývá na 5,5 tisíce nových pacientů. U mužů je onemocnění hned na druhém místě za nádory průdušek a plic, u žen za nádorem prsu,“upozorňuje přednosta interní kliniky fakultní nemocnice Arnošt Martínek. Národní preventivní program se týká lidí starších padesáti let, kteří si mohou sami doma udělat test na mikroskopické krvácení ve stolici a podle jeho výsledků případně podstoupit kolonoskopické vyšetření. Právě včasné vyšetření může podle lékařů zabránit vzniku nebo rozvoji závažného onemocnění. „Kolonoskop, který se zavádí do těla pacienta, má na konci videokameru a přenáší elektronický obraz na obrazovku, kde ho může vidět i pacient. Bioptický kanál nám umožňuje okamžitý odběr vzorků. V případě, že zjistíme polyp, který je předchůdcem nádoru, můžeme ho ihned odstranit pomocí speciální kličky a předejít tak vážné nemoci,“ vysvětluje šéf endoskopického centra Pavel Klvaňa.

I pacient, u něhož lékaři zjistí nádor v raném stadiu, má podle něj velkou šanci na vyléčení. „Vyšetření není moc příjemné, ale netrvá dlouho, většinou patnáct až dvacet minut. Myslím, že lidé k nám už nechodí s takovým strachem jako dříve a uvědomují si, že jim to může hodně pomoci,“ dodává Klvaňa. „Už před deseti lety se přišlo s preventivním programem zjišťování okultního krvácení, ale praktičtí lékaři ani pacienti neměli zájem. Od té doby počet pacientů výrazně narostl, ale přístup k vyšetření se nyní rychle mění,“ zdůrazňuje ředitel nemocnice Karel Pustelník.

Lékaři nyní mohou na třech endoskopických sálech vyšetřit či ošetřit v kratší době více pacientů než dosud. Spolupracují přitom i s pracovišti v Městské nemocnici Ostrava-Fifejdy a ve Frýdku-Místku.

Silvie Kleková, Moravskoslezský deník, 21.9.2002

Ohodnoťte tento článek!