Přejít na obsah

Nový projekt na podporu nefrologie

zpět
27.1.2017
ledviny, nefrologie
zvětšitledviny, nefrologieZdroj: Shutterstock

ledviny, nefrologie | Zdroj: Shutterstock

 

Společnost Fresenius Medical Care spouští projekt Amazing Nephrology. Chce tím vyjádřit svůj podporu oboru a přitáhnout pozornost mladých absolventů lékařských fakult k interní medicíně a nefrologii.

Nefrologicky nemocných pacientů neustále přibývá a statistiky hovoří o tom, že každý desátý člověk trpí některým onemocněním ledvin. Je to způsobeno nárůstem civilizačních chorob obecně a konkrétně pak diabetu, který představuje významné riziko v podobě tzv. diabetické nefropatie. Druhým významným rizikovým faktorem je hypertenze. S nárůstem nefrologicky nemocných pacientů logicky roste také potřeba komplexně interně orientovaných specialistů – nefrologů, kteří by o tyto polymorbidní pacienty mohli komplexně pečovat. Každý pacient s chronickým onemocněním ledvin totiž bude dříve nebo později trpět dalšími interními chorobami a bude ohrožen zdravotními komplikacemi.

„Nefrologie je skutečně pozoruhodný obor a mnoho lékařů si jej nevybralo náhodou. Pojí se v něm totiž rozvážnost internisty s akčností chirurga, vyžaduje cit pro techniku na straně jedné a empatii psychologa na straně druhé,“ říká Ing. David Prokeš, ředitel společnosti Fresenius Medical Care, která je provozovatelem sítě dialyzačních středisek NephroCare, a dodává: „Péče o chronicky nemocné pacienty na dialýze má svá specifika a medicínská péče zde často přerůstá v péči holistickou. Přesto tento obor, jako i mnoho dalších oborů medicíny, trpí nedostatkem lékařů a zdravotních sester.“

Díky projektu Amazing Nephrology se všech 24 dialyzačních středisek NephroCare otevře zájemcům o nefrologii a umožní jim, aby se podívali, jak vypadá každodenní práce nefrologa. Navíc budou moci na vybraném středisku absolvovat praxi v rámci specializovaného výcviku. Projekt se zaměřuje také na zdravotní sestry a další profese v nefrologii. „Pobyt v dialyzačním středisku 3x týdně na 5 hodin významně zasahuje do života pacienta. Díky tak častému kontaktu tito pacienti málokdy navštěvují praktického (nebo i jiného) lékaře a v podstatě všechny jejich komplikace se řeší zde. Péče o tyto pacienty tak není jen nefrologická ale komplexní. Z tohoto hlediska je proto práce na dialyzačním středisku vlastně multioborová,“ popisuje lékařka dialyzačního střediska NephroCare v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze MUDr. Katarína Nehézová, která zde pracuje již desátým rokem a nastupovala ještě jako neatestovaný lékař.

Projekt zastřešují internetové stránky www.amazingnephrology.cz, kde zájemci naleznou veškeré informace o oboru nefrologie a zároveň naleznou řadu užitečných rad a doporučení, jak se mohou v nefrologii vzdělávat. Internetovou prezentaci doplňují pravidelně aktualizované informace na sociálních sítích Facebook a Twitter.

tisková zpráva


Komentovat článek: Nový projekt na podporu nefrologie

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné