Nový ředitel chce nemocnici co nejvíce přiblížit veřejnosti

Muž na dvou židlích. Tak lze s mírnou nadsázkou vystihnout situaci, v níž se nyní ocitl Michal Pohanka. Trvání své dosavadní funkce náměstka ministra zdravotnictví může počítat málem na hodiny, současně už však má za sebou…

Brno – prvních osm dnů ve funkci nové. Od počátku července totiž stojí v čele Fakultní nemocnice U sv. Anny. O budoucnosti tohoto zdravotnického zařízení jsme mu proto položili několik otázek.

– Zúročíte na svém brněnském působišti zkušenosti z ministerstva?

Určitě, jsou to jen dvě strany téže mince. Dosud jsem fungování našeho zdravotnictví poznával z té horní etáže, teď si v obráceném gardu vyzkouším každodenní strasti a slasti ředitelování. Osobně se přesvědčím, jak lze představy ministerstva o fungování českého zdravotnictví uvádět do praxe.

– Původní profesí jste lékař. Není příliš brzy ve třiatřiceti letech rezignovat na medicínu a stát se úředníkem?

Ne. Mám atestace jako gynekolog-sexuolog a stejně jako dosud budu dál pravidelně docházet ordinovat do porodnice na Obilním trhu, která patří naší partnerské Fakultní nemocnici Brno.

– Budete chodit na výzvědy ke konkurenci?

U svaté Anny gynekologie není. Navíc Fakultní nemocnice Brno není pro Sv. Annu konkurencí, ale partnerem, s nímž budeme nadále úzce spolupracovat. Pracoviště obou zařízení se specializují na různé programy a i do budoucna je pořád na čem stavět. Musíme vycházet také z toho, že nejen počet odborníků, ale i pacientů je limitovaný. Nemá tedy smysl budovat další kapacity, ale rozvíjet, co je.

– Jaké jsou tedy konkrétní výhledy Sv. Anny?

Nadále chceme zůstat samostatným zařízením, jehož devizami kromě vyhlášených specialistů je poloha v centru města a dlouholetá tradice. Navážeme na dosavadní trendy a soustředíme se na rozvíjení specializované a superspecializované péče. Souběžně bude pokračovat rozvoj naší ambulantní péče. Ještě letos na podzim by mělo zahájit svoji činnost plánované Centrum civilizačních chorob. A rád bych nemocnici co nejvíce otevřel veřejnosti.

– Proč a jak toho chcete dosáhnout?

I když v lékařské péči existuje jistá spádovost, pořád platí svobodná volba lékaře. Každý by tedy dopředu měl co nejvíce vědět, aby se pak mohl rozhodnout, kam a proč se jít nechat ošetřit. Zdokonalíme proto informační servis v nemocnici, co nejvíce informací zveřejníme na internetových stránkách. Chystáme se rovněž pravidelně pořádat dny otevřených dveří. Ten první je naplánovaný symbolicky na svátek Anny 26. července.

Jiřina Veselá, Rovnost, 9.7.2002

Ohodnoťte tento článek!