Nový ředitel FN Ostrava by mohl být znám brzy

Nový ředitel Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) by mohl být vybrán už během návštěvy vlády, jejíž někteří členové byli včera a dnes v Moravskoslezském kraji. Naznačil to ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Poprvé oficiálně potvrdil, že páteční výběrové řízení skončilo nerozhodně. V něm se shodným počtem hlasů uspěli lékař Evžen Machytka, nyní pověřený řízením nemocnice, a lékař Jiří Havrlant, jejž podporuje Ostravská univerzita. „Co nejdříve,“ řekl Vojtěch, kdy chce nového ředitele vybrat.

Ministr zdravotnictví v únoru odvolal tehdejšího ředitele nemocnice a někdejšího sociálnědemokratického ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a vedením pověřil Machytku. S ním se na Chirurgickou kliniku vrátil jako sekundární lékař i její někdejší přednosta Pavel Zonča, který byl v minulosti i děkanem Lékařské fakulty a po svém odvolání je s univerzitou ve sporu.

Spletitou personální situaci v nemocnici provázejí kontroverze. Objevily se také informace o rušičkách odposlechu v kanceláři ředitele či údajné nepovolené léčbě onkovakcínami, kterou prošetřuje policie.

Část lékařů chirurgické kliniky se obrátila dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO) a žádají ho o pomoc s řešením situace. V dopise kritizují působení Machytky i Zonči. Babiš uvedl, že dopis zatím nečetl, Vojtěch je ale s jeho obsahem seznámen. Ministr řekl, že dopis napsalo šest lékařů z 26 lékařů chirurgické kliniky. „Dostal jsem dopis od třinácti lékařů chirurgické kliniky, kteří tvrdí zcela opak, naopak podporují současné změny,“ řekl ministr. Dodal, že dostal i další dopisy, na Machytkovu podporu se podle něj postavila celá klinika nukleární medicíny.

„My to ještě budeme samozřejmě s panem premiérem a hejtmanem probírat. Zítra (ve středu) navštívím Fakultní nemocnici v Ostravě. To výběrové řízení skutečně dopadlo v zásadě vyrovnaně, ale jsou tam ještě nějaké faktory další, které je také třeba zvážit,“ uvedl ministr.

Náměstkyně ředitele FNO pro personální řízení Tatiana Karolčíková poskytla kopie několika dopisů, v nichž zaměstnanci nemocnice vyjadřují podporu Machytkovi. Jsou mezi nimi zaměstnanci kliniky nukleární medicíny, někteří lékaři chirurgické kliniky, zaměstnanci Krevního centra FNO a Machytkovi vyjádřili podporu rovněž jeho náměstci.

Ohodnoťte tento článek!