Nový ředitel Nemocnice Třinec vyměnil primáře bez konkurzu

Až nyní se na světlo dostávají informace o zvláštní říjnové rošádě na postu primáře chirurgie v Nemocnici Třinec. Tomáš Malý byl tehdy odvolán necelý týden po nástupu nového ředitele Jiřího Kajzara. Nebyl vypsán konkurz a podle Malého k výměně došlo bez udání důvodu…

„Ředitel byl pátý den ve funkci a oznámil mi, že mě odvolává. Důvody, které uváděl, byly hloupé a absurdní. Nakonec mi řekl, že takzvaně mění koncepci,“ řekl Malý.

Kajzar měl přitom v den nástupu do funkce na dotaz lékařů prohlásit, že žádná opětovná výběrová řízení na postech primářů nechystá, protože všichni nedávnými konkurzy prošli. Jiří Kajzar Malého verzi odmítá.

„Důvodů k odvolání bylo několik. Základní úvaha se týkala toho, že primáři jsou součástí managementu, a mám tak právo si vybrat, kdo se mnou bude v týmu,“ řekl Kajzar.

Uvedl, že jen důsledně využívá organizační řád schválený zřizovatelem, kterým je krajský úřad. Kajzar tvrdí, že první den ve funkci řekl primářům pouze to, že nechystá žádné plošné výměny na jejich postech.

Zajímavé je, že Tomáše Malého ve funkci vystřídal Ilja Piňos, jenž byl letos na jaře z postu šéfa chirurgie odvolán. Neprošel tehdy konkurzem.

Utajená výměna primáře vrhá špatné světlo zejména na krajský úřad. Ten totiž v případě předchozího vedení Nemocnice Třinec na jaře konkurzy důsledně kontroloval. Úředníci nyní tvrdí, že neměli důvod do rozhodnutí nového ředitele zasahovat.

„Já osobně jsem se o té výměně dozvěděla až ex post, a to přímo od ředitele Kajzara. Dopředu se mnou nic nekonzultoval,“ uvedla vedoucí krajského odboru zdravotnictví Petra Lampartová. Podle ní frýdeckomístecký ani třinecký lékařský odborový klub žádost o přezkum Kajzarova kroku nepodal.

Marek Cholewa, Moravskoslezský deník

Ohodnoťte tento článek!