Nový šéf nemocnice v Hradci Palička chce nový pavilon i parkování

Prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c.

Vladimír Palička, který byl v úterý jmenován a uveden do funkce ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové, se chce zaměřit například na přípravu výstavby druhého chirurgického pavilonu za více než dvě miliardy korun. Řešit chce také nedostatek parkovacích míst v areálu nemocnice a jeho okolí.

Palička, který dosud působil v nemocnici jako lékařský náměstek, to řekl v rozhovoru pro ČTK. Palička v čele nemocnice nahradil kvůli konfliktu zájmu odvolaného Romana Prymulu.

„Já nechci ani v nejmenším podcenit ekonomiku ani nic jiného, ale hlavním úkolem nemocnice je péče o pacienty a špičková medicína. To je to, kam se chci posouvat s touto nemocnicí,“ řekl sedmdesátiletý Palička. Podle něj je fakultní nemocnice v relativně dobrém stavu, v plánu je například stavba pavilonu chirurgických oborů. „Tam by se přemístily vybrané obory, jako je například neurochirurgie,“ řekl Palička. Stavební úpravy vyžaduje také například pavilon infekční kliniky.

V hradecké nemocnici se také plánuje stavba kliniky tradiční čínské medicíny, kterou prosazoval odvolaný Prymula. „Určitě navážu na dohody, které byly ohledně této věci uzavřené. Počítáme s tím, že se pavilon stavět bude, netajím se s tím, že budu chtít posouzení projektu zvenku,“ řekl Palička. Podle něj by na přípravě výstavby kliniky měl pracovat i Prymula. „Vláda ustavila nadační fond pro vznik této kliniky a předpokládáme, že Roman Prymula by v tom fondu sehrával velmi významnou roli, že by byl hlavním řídícím pracovníkem této instituce,“ řekl Palička.

Nový ředitel za jeden z hlavních problémů nemocnice ve výběrovém řízení označil nedostatek míst k parkování, který kritizují pacienti i zaměstnanci. „Je to věc, která vyžaduje akutní řešení, protože je neúnosná. Musíme vytvořit podmínky pro parkování, jak a kde bude předmětem jednání především s hradeckou radnicí,“ řekl Palička.

Královéhradecká nemocnice, která zaměstnává na čtyři tisíce lidí a je jedním z největších zaměstnavatelů v hradeckém kraji, nemá zásadní problém s nedostatkem personálu jako některé jiné nemocnice. „Mladí lékaři mají zájem k nám nastupovat. Budu také spolupracovat s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Hradci Králové, aby ti nejlepší nastupovali k nám,“ řekl Palička. V nemocnici nyní chybí zhruba dvě desítky zdravotních sester. „Je doba, kdy přicházejí absolventky, takže doufáme, že do konce roku to nějak doženeme,“ dodal nový ředitel.

Ohodnoťte tento článek!