Nový software umožní zubařům FN Plzeň plánovat léčbu i učit

Ilustrační foto; stomatologie, zubař

Plzeňská fakultní nemocnice získala pro svou stomatologickou kliniku nový speciální počítačový program, který umožní simulovat stomatologickou léčbu pacientů i vyučovat mediky Lékařské fakulty UK.

Software za víc než půl milionu korun dokáže naskenováním sádrových modelů a otisků chrupu vytvořit digitální modely, s nimiž mohou stomatologové i pedagogové dál virtuálně pracovat. Kromě toho, že na nich mohou modelovat postupy léčby a navrhovat ortodontické aparáty, jsou digitální záznamy také mnohem lépe skladovatelné než dosavadní klasické, například sádrové, modely, řekla ČTK mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Technologie je určena pro prostorové snímání otisků a modelů, s nimiž se v zubním lékařství standardně pracuje. Modely a otisky se zatím vyrábějí v poměru 1:1. Při tom musí spolupracovat laboratoř, což je drahé, ale někdy i logisticky obtížné. Na hotových sádrových modelech se pak navíc plánované složitější výkony simulují jen velmi obtížně. Nyní mohou stomatologové z kliniky pro léčbu i pro výuku studentů pořídit z hotového modelu nebo i negativního otisku chrupu digitální model a s ním dál pracovat, upravovat ho, analyzovat a navrhovat léčbu.

Software disponuje mnoha analýzami, umožňuje například simulaci pohybu dolní čelisti vůči horní. Velkou pomocí programu je také navrhování ortodontických aparátů. V počítači lze virtuálně modelovat ortodontické anomálie, protetické defekty a zároveň simulovat jejich řešení. V tom je program přínosný pro pacienty při plánování jejich léčby i pro výuku budoucích zubařů.

Dalším nezanedbatelným plusem digitální technologie je podle přednosty stomatologické kliniky Antonína Zichy snadná archivace. „Zejména v ortodoncii se modely skladují i několik let. Pacientům se na nich v průběhu léčby ukazuje pokrok, využívají se i při výuce studentů,“ řekl. Jenže například u člověka, který dostal rovnátka, se v průběhu léčby takové modely vyrobí třeba tři čtyři. V součtu všech pacientů to pak představuje velké prostorové nároky na skladování.

Digitálně archivovaná data bude možné snadno najít a použít pro výuku studentů. „Zatímco model se musel hledat ve skladu a pak si mohli najednou prohlédnout dva tři studenti, digitální data můžeme zobrazit na velkou projekci celé skupině a demonstrovat diagnostiku a postupy léčby. V případě potřeby je navíc možné na 3D tiskárně z digitálních dat zpětně vyrobit model,“ dodal Zicha.

Stomatologická klinika FN Plzeň, která je zároveň univerzitní pracoviště pro výuku posluchačů zubního lékařství, provádí podle webu fakultní nemocnice ročně až 50.000 vyšetření a ošetření u přibližně 15.000 až 22.000 pacientů.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!