Nový web má pomoci lidem po úrazech, najdou informace i příběhy

Nový web Poúrazová péče má pomoci lidem po vážných úrazech, například při dopravních nehodách. Najdou na něm informace o možnostech rehabilitace, příběhy dalších pacientů, ale také osvětu k bezpečnosti provozu. Garantem projektu je paralympionik Jan Povýšil.

Za první polovinu letošního roku bylo policii hlášeno přes 49.000 dopravních nehod, těžce zraněno při nich bylo 1024 osob. „Většinu lidí nikdy ani nenapadlo přemýšlet o tom, jak by jim vážný úraz, třeba po autohavárii, mohl změnit život,“ řekl k projektu Povýšil, který získal paralympijskou medaili v plavání a je mistrem Evropy a vicemistrem světa. Od 15 let je po úrazu do značné míry závislý na vozíku.

Projekt má podle něj pomoci zejména obětem dopravních nehod s návratem zpět do života. „Špičkoví lékaři využívají nejmodernější medicínské vybavení a drtivá většina péče je hrazena z veřejných prostředků. Pravděpodobnost, že váš život bude zachráněn, je vyšší než v zemích s vyspělejší ekonomikou,“ dodal Povýšil.

Podle odborníků nemají lidé po nehodě dostatek informací o možnostech rehabilitační péče, včetně těch, které nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Někteří proto zůstávají po nehodách doma. „V lepším případě jsou odkázáni na vozík, v horším jsou z nich ležící pacienti,“ uvedla vedoucí fyzioterapeutka z rehabilitační kliniky Malvazinky Klára Moravcová.

Web má sloužit také k výměně zkušeností přímo mezi pacienty. Mohou poslat svůj příběh, jak se vypořádali s následky autonehody, ke zveřejnění.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!